Numery kart kredytowych na wyciągnięcie ręki. Na Twitterze

03-07-2012, 11:29

W sieciach społecznościowych nie brakuje internautów, którzy chcą się pochwalić swoją nową, złotą kartą kredytową, wykonują jej zdjęcie i publikują. To tak, jakby rozdawać pieniądze wszystkim, którzy tylko wyciągną rękę.

Numery kart kredytowych podawane przez użytkowników Twittera
fot. Paweł Kusiciel - Numery kart kredytowych podawane przez użytkowników Twittera
 Serwis Niebiezpiecznik.pl zauważył, że zarządzający kontem na Twitterze o nazwie NeedADebitCard wyszukuje wpisy, gdzie umieszczane są zdjęcia kart kredytowych. Nie brakuje także wpisów innych użytkowników, chcących zemścić się na znajomych, którzy podają numery kart kredytowych, ich dane oraz kody zabezpieczające i daty ważności - właściwie wszystko, co może być wymagane podczas płatności przez internet.

Gdy serwisy społecznościowe i mikroblogi zaczęły zyskiwać na popularności, okazało się, że wielu internautów korzysta z nich, chcąc pochwalić się swoimi dobrami wśród znajomych. Warto zauważyć, że coraz więcej Polaków ma konta w serwisach społecznościowych, gdzie dzielenie się poufnymi informacjami jest bardzo proste. Badania PMR Research wykazały, że ponad połowa Polaków (54 proc.) to użytkownicy social mediów. Najpopularniejszymi portalami są Facebook (40 proc.) i NK (37 proc.). W parze z popularnością nie zawsze jednak idzie edukacja odnośnie bezpieczeństwa w sieci.

Dlaczego umieszczenie zdjęcia karty kredytowej w sieci jest lekkomyślne?

Sonda
Korzystasz z karty kredytowej?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Po pierwsze udostępniamy swoje dane, bo na karcie kredytowej widnieje imię i nazwisko posiadacza. Oprócz tego - co najważniejsze - widoczne jest 16 cyfr, które stanowią numer karty. Na tej samej stronie jest też data ważności. Na odwrocie karty widnieje trzycyfrowy kod CVV2 (Card Verification Value 2) lub CVC2 (Card Verification Code 2), zwany też zabezpieczającym, bez którego w wielu sklepach internetowych nie dokonamy płatności. Wyjątkiem jest m.in. Amazon.

Płatności przez internet umożliwiają też niektóre karty debetowe i to one najczęściej lądują w portfelach Polaków. Jak wynika z raportu NetB@nk Związku Banków Polskich, pod koniec III kwartału 2011 roku Polacy posiadali ok. 24,5 mln kart do kont osobistych. Przez ostatnie 2 lata przybyło ich ok. 2,5 mln, przez 5 - ponad 7,5 mln. Spada jednak liczba kart kredytowych w Polsce. Na koniec 2009 roku mieliśmy ich niemal 11 mln, a na początku tego roku ok. 7 mln.

Czytaj też: Banki karzą nas za słabą pamięć


Źródło: Niebezpiecznik, własne
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31