Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

NSA zainfekowała 50 tys. sieci na świecie, także w Polsce - wyciek od Snowdena

25-11-2013, 09:36

Amerykański wywiad nie waha się używać metod kojarzonych z cyberprzestępcami. Kolejny wyciek mówi, że NSA zainfekowała 50 tys. sieci, dzięki czemu może tanio zbierać wrażliwe informacje z całego świata.

Holenderski serwis NRC ujawnił kolejne informacje pochodzące z dokumentów od Edwarda Snowdena. Wydają się one tym ciekawsze, że uzupełniają wydarzenia i wycieki, o których dużo pisano wcześniej.

50 tys. sieci zainfekowanych przez NSA?

Zdaniem NRC dokumenty dowodzą, że NSA zainfekowała ponad 50 tys. sieci komputerowych na całym świecie, za pomocą złośliwego oprogramowania służącego do zbierania wrażliwych informacji. Ta metoda ataku określana jest jako Computer Network Exploitation (CNE).

Według NRC na zainfekowanych komputerach umieszczane jest złośliwe oprogramowanie (określane jako "implant"), które może być w każdej chwili włączone lub wyłączone. Może ono pozostawać na komputerze w trybie "uśpienia", co utrudnia wykrycie. Ponadto można się obawiać, że szkodniki instalowane w takich krajach, jak Brazylia czy Wenezuela, mogą być niewykrywane przez lata pomimo swojej aktywności.

NRC opublikował też mapę, która znajdowała się w dokumentach NSA. Wynika z niej, że do polskich sieci też udało się podrzucić "implanty" NSA. Szczegóły w tekście NRC pt. NSA infected 50,000 computer networks with malicious software.

mapa

Prawdopodobnie za atakami stoi wydział o nazwie TAO (ang. Tailored Access Operations), zatrudniający setki hackerów i zajmujący się szczególnie trudnymi misjami. O TAO wspominaliśmy już w DI24.pl przy okazji wycieków dotyczących szpiegowania polityków.

Państwowe szkodniki nie tylko z USA

NRC porównuje instalowanie "implantów" przez NSA z opisywanymi wcześnie atakami na Belgacom. Operator ten poinformował we wrześniu o znalezieniu w swojej wewnętrznej sieci nieznanego wirusa. Sprawa trafiła do prokuratury, a ta poinformowała, że wirusa mógł stworzyć ktoś dysponujący dużymi środkami finansowymi i logistycznymi. Pojawiła się sugestia, że za atakiem mogło stać jakieś państwo i od razu wskazano NSA jako potencjalnego winnego.

Sonda
Polska powinna ostrzej zareagować na doniesienia o amerykańskich szkodnikach w polskich sieciach?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Później niemiecki Spiegel informował, że dokumenty od Snowdena zawierały informacje o tym ataku. Miała go dokonać brytyjska agencja GCHQ, która chętnie współpracuje z NSA. Instalowanie złośliwego oprogramowania miało się odbywać poprzez zwabianie pracowników firmy na sfałszowaną stronę LinkedIn.

Trudno powiedzieć, czy brytyjski atak na Belgacom jest elementem większych działań amerykańskich. NRC podaje go jako przykład hackowania firmy przez państwo. Trzeba też mieć na uwadze, że nie tylko Amerykanie interesują się szkodnikami do zadań szpiegowskich oraz do cyberwalki. Służby krajów UE też nad tym pracują i nawet Polska najwyraźniej pracuje nad własnym szkodnikiem. Może to być bardzo tania metoda zbierania bardzo wrażliwych informacji na dużą skalę. 

Czytaj także: Polska zbroi się cyfrowo? O wirusach MON, F-16 i Narodowym Centrum Kryptologii
Ostatnie artykuły:« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031