NSA górą? Poprawka przeciwko inwigilacji nie przeszła. Snowden ciągle na lotnisku

25-07-2013, 10:33

Nie będzie ograniczania funduszy amerykańskich służb na inwigilację. Izba Reprezentantów nie przyjęła poprawki, która miała podciąć skrzydła NSA. Tymczasem z Moskwy płyną informację, że Edward Snowden wciąż nie ma dokumentów, które pozwoliłyby mu opuścić lotnisko.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dziennik Internautów wczoraj informował, że w Stanach Zjednoczonych podjęta została pierwsza próba zmiany prawa w taki sposób, aby uniemożliwić masową inwigilację obywateli.

Deputowani ze stanu Michigan zaproponowali poprawkę do ustawy o budżecie Departamentu Obrony. Miała ona pozwalać na finansowanie zbierania danych tylko wówczas, gdy te dane będą "odnosić się do osoby, która jest przedmiotem dochodzenia". Gdyby ta poprawka weszła w życie, NSA nie dostałaby pieniędzy na takie akcje, jak masowe zbieranie informacji o połączeniach telefonicznych.

Zabrakło 12 głosów

Wczoraj tzw. poprawka Amasha była przedmiotem prac Izby Reprezentantów. Za jej przyjęciem głosowało 205 reprezentantów, przeciwko 217. Zabrakło tylko 12 głosów.

Łatwo się domyślić, jak przebiegała dyskusja w Kongresie. Zwolennicy poprawki mówili, że zadaniem Izby Reprezentantów jest zrównoważenie prawa. Przeciwnicy poprawki przypominali ataki na WTC.

Co istotne, przed głosowaniem Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zorganizowała tajne spotkanie z deputowanymi, aby przekonać ich do swoich racji. Również Biały Dom wzywał do odrzucenia poprawki, gdyż... nie powstała ona w wyniku otwartego procesu. Było to na swój sposób zabawne.

Jest szansa na zmiany

Ponieważ Izba Reprezentantów podzieliła się na niemal równe połowy, na wynik głosowania można patrzeć jak na przysłowiową butelkę, w połowię pustą lub pełną. Poprawka nie przeszła, ale z drugiej strony wielu deputowanych jest gotowych na głosowanie za większą kontrolą nad NSA.

Z pewnością pojawią się inne propozycje nałożenia kagańca na służby specjalne, a w chwili obecnej zgoda na te propozycje jest o wiele bardziej prawdopodobna niż przed ujawnieniem tajnych dokumentów przez Edwarda Snowdena.

Snowden ciągle na lotnisku

Przy tej okazji warto wspomnieć o Snowdenie. Wczoraj niektóre media informowały, że otrzymał on dokumenty pozwalające na opuszczenie lotniska w Moskwie. Edward Snowden stara się bowiem o tymczasowy azyl w Rosji, który pozwoliłby mu bezpiecznie dostać się do innego kraju.

Sonda
Czy Rosja powinna udzielić Snowdenowi azylu?
  • tak i nie tylko tymczasowo
  • tak, ale tylko tymczasowo
  • nie
wyniki  komentarze

Dziś BBC podaje, że Snowden jednak nie otrzymał upragnionych dokumentów. Jego prawnik Anatolij Kuczerena powiedział reporterom, że whistleblower pozostanie na lotnisku i nie ma jeszcze żadnej odpowiedzi na jego wniosek o tymczasowy azyl (zob. BBC, Edwards Snowden still stuck in airport).

W doniesieniech BBC znalazła się ciekawostka. Prawnik Snowdena przyznał, że jego klient chce teraz zgłębić rosyjską kulturę. Otrzymał w tym celu amerykańskie książki, m.in. wydanie Zbrodni i kary F. Dostojewskiego. 

Kara chyba jeszcze nie grozi Snowdenowi. Władimir Putin dał do zrozumienia, że nie wyda go Amerykanom, jeśli tylko Snowden zaprzestanie ujawniania tajnych dokumentów. Tymczasowy azyl może być przyznany na okres jednego roku.

Czytaj: Obciąć fundusze amerykańskim szpiegom? Obama wzywa do otwartej debaty (sic!)Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.