Nowych procesorów Intela nie będzie można wymienić. Początek końca pecetów?

29-11-2012, 17:36

Popsuje się? Producenci wolą, by klienci kupowali nowe urządzenia, a nie tylko podzespoły...

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Użytkownicy nie będą mogli w przyszłości sami wymieniać procesorów w związku z nowym pomysłem firmy Intel - ostrzega serwis ZDNet. Bez wątpienia jest to krok w kierunku "uśmiercenia" pecetów, przynajmniej w formie, w jakiej znaliśmy je do tej pory.

Procesor w pudełku...

Koniec z procesorami kupowanymi w pudełkach? Fot. Simon Wüllhorst

LGA, czyli koniec wymieniania

Intel prawdopodobnie zaprezentuje nową 14-nanometrową architekturę procesorów Broadwell, która wykorzystywała będzie złącze BGA, a nie dotychczasowe LGA. Taki krok bez wątpienia będzie miał wiele następstw, z których najważniejszym jest koniec możliwości samodzielnego wymieniania procesorów.

Warto zauważyć, że przejście na BGA oznacza, iż producenci sprzętu będą mieli większy wybór. Wciąż można będzie stosować złącze, które umożliwia wymianę procesora, jednak podzespół może być również na stałe przytwierdzony do płyty głównej. Oczywiście ze względu na niższe koszty, możemy się spodziewać, że to ten drugi wariant zyska większe uznanie wśród twórców pecetów.

Producentom się podoba

Sonda
Użytkownik powinien móc wymieniać CPU?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Nie trudno się domyślić, czemu producenci będą chętnie wspierali nowy model. Przede wszystkim pomyślmy, co się stanie, gdy pecet będzie działał zbyt wolno albo uszkodzi się procesor. Nie wymienimy sami pojedynczego podzespołu, a więc zostaniemy zmuszeni do ponoszenia znacznie większych wydatków.

Już teraz twórcy urządzeń przenośnych niezbyt martwią się o to, by kluczowe podzespoły łatwo było wymienić. W smartfonach coraz częściej nie mamy dostępu nawet do baterii, nie wspominając już o możliwości wykorzystywania kart pamięci. Czy identyczny los czeka również standardowe pecety? Oby nie...


Źródło: ZDNet


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.