Nowy SMS-owy przekręt - udaremniony zaraz po zaistnieniu, ale może mieć naśladowców

28-06-2014, 11:10

Kilka lat temu mieliśmy do czynienia z usługami typu "poznaj datę swojej śmierci" albo "wyślij e-kartkę", płacąc SMS-em tylko 50 gr (a tak naprawdę nawet 30 zł). Potem popularność zyskały SMS-owe subskrypcje, do których użytkownik był zapisywany podstępem. Teraz wyłudzacze nakłaniają do... wypisywania się z subskrypcji, co jest równie kosztowną procedurą.

O nowym oszustwie jako pierwszy poinformował Niebezpiecznik (zob. Cwany SMS-owy przekręt: POGODA oraz numer 92590). Jeden z użytkowników tego serwisu otrzymał SMS o treści: Usluga POGODA zostala aktywowana. Koszt 1.23PLN/dzien. Aby wylaczyc wyslij AG.STOP na 92590. /o2!

SMS-owy przekręt, źródło: Niebezpiecznik.plUżytkownik nie zapisywał się wcześniej do żadnej subskrypcji ani nie mógł być do niej zapisany przez kogoś innego, bo wymagałoby to podania kodu wysłanego na jego komórkę. Łatwo zresztą zauważyć, że numer 92590 jest numerem o podwyższonej opłacie (Premium Rate). Koszt wysłania SMS-a pod ten numer wynosi 25 zł netto, czyli 30,75 zł brutto.

Mamy więc do czynienia z nowym rodzajem oszustwa: bazując na naiwności użytkowników, SMS-owi wyłudzacze zgarniają pieniądze za rzekome wypisanie się z subskrypcji.

W tym przypadku historia zakończyła się pomyślnie. Firma CashBill, która udostępnia platformę online do obsługi SMS-owych płatności, po otrzymaniu zgłoszenia o nadużyciu wypowiedziała umowę twórcy usługi AG.STOP - usługa ta została wyłączona, a wypłatę środków zgromadzonych z jej użyciem zawieszono. W oświadczeniu, które dotarło do Niebezpiecznika, firma podkreśla, że nie jest zainteresowana świadczeniem usług dla nieuczciwych podmiotów i dokłada wszelkich starań w wykrywaniu tego typu działalności. Za taką postawę warto CashBill pochwalić.

Niestety pojawili się już pierwsi naśladowcy opisanego wyżej "usługodawcy". W Niebezpieczniku można przeczytać o SMS-ach, których treść brzmi następująco: UWAGA! Na Twoim telefonie moga byc wlaczone drogie uslugi SMS. Wyslij FREE na numer 92568 aby sprawdzic i wyl. www.dezaktywacja.pl / nad Webstar Media (30.75zl). Przestrzegamy przed wysyłaniem SMS-ów na podany numer.

Jak rozpoznać kosztownego SMS-a?

Warto zapamiętać, że SMS-y wysyłane na numery rozpoczynające się od cyfry 7 kosztują mniej niż 10 zł. O tym, jaki to będzie koszt, informuje cyfra znajdująca się po siódemce - oznacza ona dokładną wartość netto wysyłanej wiadomości tekstowej. Przykładowo, numer zaczynający się od cyfr 72 oznacza, że koszt SMS-a wynosi 2 zł + VAT.

W opisanym wyżej przypadku mamy do czynienia z numerami, które zaczynają się od cyfry 9. To oznacza, że usługa, za którą w ten sposób płacimy, będzie nas kosztować ponad 10 zł - ile dokładnie, dowiemy się, analizując dwie cyfry po dziewiątce. Przykładowo, numer rozpoczynający się od cyfr 925 oznacza, że koszt SMS-a wynosi 25 zł + VAT.

Poniżej zamieszczamy przygotowany przez UKE filmik na ten temat:


Źródło: Niebezpiecznik.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930