Konferencja Apple po raz kolejny okazała się niespodzianką. Tym razem zaprezentowano nowy system OS X i oprogramowanie iLife oraz nową linię MacBooków Air, które w najcieńszym miejscu mają niecałe 3 mm.
reklama
Nowy system operacyjny – Mac OS X Lion – jak każdy kolejny jest sygnowany nazwą zwierzęcia, a tym razem jest to lew. System zyskał także nowe oznaczenie – 10.7. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak przeniesienie iOS (mobilny system operacyjny Apple) na komputery stacjonarne.
Apple konsekwentnie zaczyna wykorzystywać sukces App Store. Zdecydowano się na stworzenie sklepu z aplikacjami dla komputerów Mac. Z firmą współpracuje 600 tys. programistów, więc ilość aplikacji ma wzrastać z dnia na dzień.
Przewagą Mac App Store nad dotychczasowymi rozwiązaniami ma być możliwość skorzystania z dotąd nieznanych aplikacji i prostota – wystarczy jedno kliknięcie, by pobrać nowy program. Sklep obsłuży darmowe i płatne aplikacje oraz automatyczne aktualizacje.
Nie wiadomo, czy aplikacje będą tak wymyślne, jak te na iPhone, iPod Touch i iPada. Mac App Store powstanie za trzy miesiące. Szef Apple, Steve Jobs daje czas i szansę na wykazanie się jak największej liczbie programistów, ponieważ aplikacje będzie można wysyłać już w listopadzie.
Funkcje gestów i dotyku będzie można wykorzystywać na Macu za pośrednictwem Magic Trackpada, zaprezentowanego już jakiś czas temu. Spodziewano się nawet, że urządzenie firmy z Cupertino zastąpi tradycyjną mysz.
Nowy system OS X Lion ukaże się latem 2011 roku. Cena nie jest znana.
Chociaż podczas prezentacji iPada Steve Jobs wykpił produkty lokujące się pomiędzy smartfonami a notebookami, to teraz stworzył czwartą kategorię, gdzie znalazły się netbooki. Apple połączyło MacBooka Pro i iPada, co okazało się odświeżeniem linii MacBooków Air.
MacBooki Air zostały wyposażone w ekrany LED o rozdzielczości 1366x786 pikseli w mniejszym i 1440x900 pikseli w większym egzemplarzu. Moc ma zapewnić procesor Core 2 Duo 1,4 GHz i 1,86 Ghz. Jest to więc większa moc obliczeniowa, niż dają aktualnie netbooki na rynku. Żaden z modeli nie będzie posiadał napędu. Zastosowano wbudowane dyski SSD o pojemności 64-128 GB i 128-256 GB. Oba MacBooki Air są bardzo cienkie. W najgrubszym miejscu mają nieco ponad 17 mm (0,68”), a w najcieńszym prawie 3 mm (0,11”).
Urządzenia są dostępne już od dziś w sklepie internetowym Apple. Za mniejszą wersję MacBooka Air przyjdzie nam zapłacić od 999 do 1199 USD (odpowiednio wersja 64 i 128 GB) oraz od 1299 do 1599 USD (wersja 128 i 256 GB). Nie ma co się oszukiwać - na naszym rynku prawdopodobnie nikt nie zaoferuje tych produktów w cenach producenta.
Podczas prezentacji Steve Jobs zaprosił także swoich kolegów na scenę, którzy przedstawili nowe oprogramowanie iLife. Nowe opcje pozwalają nie tylko wrzucić film na YouTube, ale także na Vimeo. Wykrywanie twarzy, które było znane z iPhoto, dostępne jest także w iMovie. Ponadto można edytować dźwięk i przyspieszać poszczególne kadry. Jeden z pomocników Steve’a Jobsa zaprezentował nową, ulepszoną lekcję nauki gry na pianinie, która dostępna jest w GarageBand 11. Dla nowych użytkowników oprogramowanie będzie darmowe, a uaktualnienie będzie kosztować 49 USD.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*