Nowe prawa użytkowników telefonów na kartę

20-07-2010, 07:23

Osoby korzystające z usług przedpłaconych telefonii komórkowej mają już prawa abonentów. Mogą m.in. żądać od operatora billingów. Dziś wchodzi w życie nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego z dnia 29 kwietnia 2010 r.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W styczniu 2009 r. Trybunał Sprawiedliwości stwierdził naruszenie przez Polskę Dyrektywy 2002/21/WE. Naruszenie miało polegać na tym, że stosowana w naszym prawie definicja abonenta obejmuje tylko osoby podpisujące umowę z operatorem. Taka definicja została uznana za złą, o czym w październiku 2009 r. przypomniała Komisja Europejska, kierując do polskich władz wezwanie do usunięcia uchybienia.

W kwietniu Sejm przyjął nowelizację Prawa telekomunikacyjnego, która dostosowała ustawę do unijnych wymogów. Dzięki wchodzącym dziś w życie przepisom klienci, którzy udostępnili swoje dane będą informowani przez operatora o proponowanych zmianach warunków umowy tak, jak informowani są o tym klienci usług abonamentowych.

>>> Czytaj: KE zamyka postępowanie przeciw Polsce ws. praw właścicieli komórek

Ponadto abonenci, którzy udostępnili swoje dane oraz adres poczty elektronicznej, będą otrzymywać informacje drogą elektroniczną lub za pomocą podobnego środka porozumiewania się na odległość z wyprzedzeniem co najmniej miesiąca przed wejściem tych zmian.

Klienci prepaid będą też otrzymywać informacje dotyczące każdej proponowanej zmiany w cenniku i będą mogli zażądać od operatora zarówno podstawowego, jak i szczegółowego wykazu wykonanych usług telekomunikacyjnych. Za te wykazy dostawca usług będzie mógł pobierać opłatę określoną w cenniku. Użytkownicy telefonów na kartę mogą być także objęci usługą informacji o numerach telefonicznych.

>>> Czytaj: Retencja danych kosztuje i wymaga czasu


Źródło: UKE


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.