Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nowa usługa Ubera łączy pasażerki z kierowczyniami

19-10-2023, 18:16

Uber wprowadził usługę dla kobiet, łączącą pasażerki wyłącznie z kierowczyniami. Uber By Women to efekt współpracy platformy z Fundacją Sexedpl. „Mam koleżanki, które miały nieprzyjemne sytuacje w czasie powrotu do domu. Nie zawsze chodzi o fizyczne ataki, to może być agresja słowna” – podkreślała Julia Wieniawa, aktorka i piosenkarka.

Uber By Women

W skrócie

Uber wdraża nową usługę - Uber By Women, mającą na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa kobiet w trakcie korzystania z platformy. Usługa jest efektem współpracy z Fundacją Sexedpl.

  • Uber By Women łączy pasażerki wyłącznie z kierowczyniami Ubera.
  • Firma w zeszłym roku wprowadziła dla kierowczyń funkcję umożliwiającą przyjmowanie zleceń na przejazdy wyłącznie od pasażerek, a teraz także pasażerki otrzymały możliwość dokonania wyboru kierowcy.
  • Usługa Uber By Women została już wdrożona, z formalnym ogłoszeniem w listopadzie. Początkowo usługa ta dostępna będzie w Warszawie, z planami ekspansji do innych miast.
  • Uber zapewnia proces weryfikacji kierowczyń. Ponadto wszystkie produkty dostępne w aplikacji posiadają szereg funkcji bezpieczeństwa, w tym Przycisk awaryjny, Check my Ride (informuje pasażerkę o odstępstwach od zaplanowanej trasy), Udostępnij przejazd (trasę przejazdu mogą śledzić inne osoby, np. znajomi pasażerki).

Dlaczego jest to ważne

Usługa Uber By Women odnosi się do rosnącego problemu niewłaściwego zachowania i agresji wobec kobiet w środkach publicznego transportu. Możliwość wyboru kierowczyni jest krokiem w stronę stworzenia bardziej komfortowego i bezpiecznego środowiska dla kobiet.

„Statystyki dotyczące przemocy są zatrważające. To temat, który bardzo często przejawia się w naszym życiu. Przemoc bywa niezauważalna. Zgłaszamy ją dopiero, gdy jest fizyczna, gdy mamy podbite oko, a wiemy przecież, że przejawów przemocy jest wiele” – mówi Anja Rubik, założycielka i prezeska Fundacji Sexed.pl. Podkreśla, że do fundacji dzwonią nie tylko osoby pokrzywdzone, ale także świadkowie przemocy, a nawet sprawcy.

Szersza perspektywa

Inicjatywa Ubera może stać się ważnym elementem szeroko zakrojonych działań mających na celu przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Może to być też sygnał dla innych firm transportowych, że konieczne są podobne środki, aby sprostać oczekiwaniom i potrzebom kobiet w kontekście bezpieczeństwa.

Michał Muskała, ekspert Sexedpl namawia, by świadkowie przemocy reagowali, nawet gdy mają wątpliwości, czy pomoc jest w danej sytuacji potrzebna. Nieuzasadniona reakcja jest bowiem lepsza niż jej brak, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie.

Foto: Freepik, Źródło: PAP MediaRoom


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *