Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nowa luka odkryta w Android 13 i 14 umożliwia obejście blokady ekranu

12-12-2023, 16:45

Badacz bezpieczeństwa Jose Rodriguez zidentyfikował poważną lukę w zabezpieczeniach w systemie Android 13 i 14, pozwalającą na obejście blokady ekranu i uzyskanie dostępu do wrażliwych danych na kontach Google. Luka ta umożliwia atakującym, z fizycznym dostępem do urządzenia, dostęp do osobistych danych, takich jak zdjęcia, historia przeglądania i kontakty.

Nowa luka odkryta w Android 13 i 14 umożliwia obejście blokady ekranu

Co umożliwia odkryta luka

Luka ma dwa główne scenariusze wykorzystania: dostęp do lokalizacji i kontaktów oraz możliwość uzyskania pełnego dostępu do konta Google przez połączenie z innym exploitem. Jose Rodriguez, , znany w internecie jako @VBarraquito, zauważył, że Google, mimo świadomości o problemie od co najmniej sześciu miesięcy, nie wprowadził żadnych działań naprawczych.

Dlaczego to ważne?

Luka w zabezpieczeniach systemu Android stanowi poważne zagrożenie dla milionów użytkowników na całym świecie. Pozwala ona atakującym na dostęp do wrażliwych danych osobowych, co stwarza ryzyko naruszenia prywatności, kradzieży tożsamości i innych form nadużyć.

Google reaguje zbyt wolno

To nie pierwszy raz, kiedy system Android jest narażony na luki w zabezpieczeniach. W poprzednim roku David Schütz odkrył podobny problem na urządzeniach Google Pixel. Google krytykowany jest za powolną reakcję na tego typu problemy.

Bierność Google w tej sprawie rodzi obawy o ich zaangażowanie w ochronę użytkowników przed zagrożeniami cybernetycznymi.

Jak się chronić przed wykorzystaniem luki

Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe podkreśla znaczenie stosowania skutecznej ochrony antywirusowej i regularnych aktualizacji w celu ochrony przed zagrożeniami.

Foto: Freepik,

źródło: materiał prasowy Marken Systemy Antywirusowe


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data