Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Novell ujawnił szczegóły porozumienia z Microsoftem

08-11-2006, 06:51

Novell przedstawił wczoraj Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy finansowe szczegóły porozumienia z Microsoftem. Gigant z Redmond zapłaci zapłaci w sumie 348 mln USD za to, aby jego system operacyjny mógł dobrze współdziałać z Linuksem.

robot sprzątający

reklama


Po pierwsze Microsoft zapłaci 240 mln USD za certyfikaty subskrypcji dla systemu SUSE Linux Enterprise Server. Microsoft będzie mógł później wedle własnego uznania odsprzedawać te certyfikaty.

Ponadto firma z Redmond zapłaci Novellowi 108 mln USD za wykorzystanie patentów. Z kolei Novell zapłaci Microsoftowi za korzystanie z jego patentów co najmniej 40 mln USD w ciągu kolejnych pięciu lat. Ostateczna suma będzie zależała od zysków, jakie wygenerują dwa nowe produkty Novella.

To nie koniec wydatków. Microsoft w czasie trwania porozumienia wyda także 12 mln USD rocznie na wprowadzenie na rynek nowych sposobów rozwiązań, które pozwolą systemom Windows i Linux na wspólną pracę. Kolejne 34 mln USD Microsoft wyda na uruchomienie oddziałów, które zajmą się sprzedażą hybrydowych rozwiązań Linux-Windows.

Umowa przewiduje również, że Microsoft nie będzie mógł zawrzeć podobnego porozumienia z innym dostawcą systemów Linuksowych przez następne trzy lata. Wygląda więc na to, że Novell bardzo liczy na spopularyzowanie dzięki niemu swojej dystrybucji i nie chce, aby inni otrzymali w najbliższej przyszłości podobną szansę.

Wczoraj okazało sie również, że Novell podjął współpracę z organizacją Software Freedom Law Center (SFLC), która oferuje porady prawne twórcom oprogramowania z otwartym kodem. Organizacja ta przeprowadzi poufną analizę porozumienia Novell-Microsoft, aby upewnić się, czy na pewno nie narusza ono licencji zasad GPL.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: AP, Reuters