Nokię czeka trzęsienie ziemi?

08-02-2011, 06:53

Firma potrzebuje zmian, gdyż systematycznie traci na znaczeniu. Wciąż ma jedną trzecią rynku telefonów komórkowych, jednak coraz wyraźniej czuje na plecach oddech konkurencji. W piątek może dojść do poważnych zmian kadrowych w Espoo.

Światowe media coraz głośniej informują o możliwych poważnych zmianach kadrowych. Stephen Elop, od września zeszłego roku dyrektor generalny Nokii, ma planować zmiany na kluczowych stanowiskach w związku ze słabnącą pozycją niekwestionowanego kiedyś lidera. Mimo że sprzedaż fińskiej firmy ciągle rośnie, jej tempo jest znacznie wolniejsze niż w ciągu całego roku. Systematyczne spada liczba kupowanych przez klientów zwykłych telefonów komórkowych, co jednak rekompensowane jest zwiększającą się liczbą sprzedanych smartfonów.

Według IDC Nokia w roku 2010 sprzedała 453 mln telefonów, czyli zaledwie o 4,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Ponieważ globalna sprzedaż urosła w tym czasie o 18,5 proc., udział fińskiego producenta w rynku spadł z 36,9 do 32,6 proc.

Jednocześnie coraz bardziej niepewna jest przyszłość systemu operacyjnego Symbian - niezbyt lubiany przez deweloperów, wiele osób narzeka na jego toporność i podkreśla, że iOS czy Android działają znacznie sprawniej, a do tego są atrakcyjniejsze graficznie. Nie brak jednak jego obrońców. Sama Nokia nie bardzo wie, co ma z nim zrobić - w grudniu zeszłego roku przejęła go ponownie pod swoje skrzydła z zamiarem rozwoju. Czy jednak ma to sens? Może warto skorzystać z produktów konkurencji?

>> Czytaj więcej: Symbian zdetronizowany, Android nowym numerem 1

Sonda
Czy Nokia odzyska dawną świetność?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Kto więc może stracić pracę? Osoba bliska całej sprawie twierdzi, że zmiany dotkną nie tylko najwyższego kierownictwa przedsiębiorstwa - informuje The Wall Street Journal. Dodaje ona, że Nokia prowadzi poszukiwania dyrektorów ds. systemów operacyjnych, a także działu badań i rozwoju. Mówi się także o odejściu Mary T. McDowell, stojącej na czele działu telefonów komórkowych oraz Niklasa Savandera odpowiedzialnego za rynki.

Kluczowe znaczenie dla Nokii ma rynek amerykański, gdzie obecnie jej udział jest na poziomie marginalnym. Oferowane smartfony przegrywają konkurencję z produktami Apple'a czy Research In Motion. Poszukiwania nowego managera dla tego regionu mają trwać już od pół roku.

Pracownicy Nokii mają poznać decyzje personalne Elopa we czwartek, publicznie ogłoszone mają one zostać w piątek w Londynie.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Symbiantag Stephen Eloptag smartfonytag Nokia
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy