Nokia ułatwia drukowanie 3D. Chce byśmy sami drukowali telefony...

05-02-2013, 11:48

Nokia opublikowała rysunki techniczne dla osób, które chciałyby wydrukować sobie obudowę telefonu. Firma chce też pełniej wykorzystać "społeczność drukowania 3D", aby jej produkty można było w przyszłości łatwo dostosować do różnych potrzeb.

Drukowanie 3D (przestrzenne) nie jest jeszcze technologią bardzo powszechną, ale według niektórych ekspertów może ono być początkiem wielkiej rewolucji w przyszłości - na miarę tej, do której się przyczynił internet. Teoretycznie moglibyśmy kupować ubrania albo różne przedmioty w wersji cyfrowej i drukować je w domu. Są nawet obawy o drukowanie broni we własnym zakresie oraz nadzieje związane z drukowaniem narządów do przeszczepu.

Nokia ułatwia drukowanie 3D

Nokia ma zamiar już teraz wykorzystać potencjał drukowania 3D. Firma opublikowała na swojej stronie rysunki techniczne dla osób, które chciałyby we własnym zakresie wydrukować wymienialne elementy obudowy do telefonu Lumia 820. W sumie udostępniono trzy pliki - zob. pierwszy, drugi i trzeci.

Na stronie Nokii znajdziemy wywiad, w którym przedstawiciel firmy John Kneeland przedstawił dalsze perspektywy wspierania "społeczności drukowania 3D". Nokia ma zamiar publikować nie tylko wzory do drukowania, ale także specyfikacje, informacje o rekomendowanych materiałach, najlepszych praktykach itd.

zdjęcie

Drukujemy - dziś obudowy, jutro telefony

- Wyobrażam sobie szalenie modularne i dostosowywalne telefony. Być może jako dodatek do naszych pięknie zaprojektowanych telefonów moglibyśmy sprzedawać jakiś rodzaj wzoru telefonu i przedsiębiorcy na świecie mogliby budować lokalne biznesy, tworząc telefony dokładnie skrojone na potrzeby ich lokalnej społeczności. Chcesz wodoszczelnego, świecącego w ciemnościach telefonu z otwieraczem do butelek i ładowarką słoneczną? Ktoś może go dla Ciebie zrobić albo możesz go wydrukować sam - mówił John Kneeland.

Wizja Kneelanda nie jest tak fantastyczna, jak może się początkowo wydawać. Pokolenie naszych rodziców pamięta przecież czasy, gdy drukowanie zwykłego tekstu nie było technologią dostępną w warunkach domowych, podobnie jak nagrywanie płyt CD. Za kilka lat może się okazać, że drukarka 3D jest tak samo dostępnym sprzętem, jak dziś drukarka tekstu czy skaner.

Sonda
Ile lat potrzeba, aby technologia drukowania 3D trafiła do zwykłych domów?
  • do 5 lat
  • 5-10 lat
  • 10-20 lat
  • więcej niż 20 lat
  • to nigdy nie nastąpi
wyniki  komentarze

Nokia kojarzy się wielu osobom z firmą, która złote lata ma już za sobą. Niemniej firma ta nieraz starała się wejść do awangardy nowych technologii. Jako jedna z pierwszych eksperymentowała m.in. z elastycznymi telefonami.

Należy przy tym zauważyć, że udostępnianie wzorców do drukowania 3D to coś więcej niż wspieranie nowej technologii. Jest to także dzielenie się ze społecznością internautów swoją własnością intelektualną.

Zobacz także: Wideo dnia: Największy wydrukowany obiekt 3D w historii?


Źródło: Nokia
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy