Nokia N9 - prosty smartfon tylko na dotyk (wideo)

22-06-2011, 10:46

Nokia zaprezentowała wczoraj smartfon bez fizycznych przycisków na froncie, z prostym interfejsem. Użytkownik otrzymuje dostęp do różnych funkcji za pomocą przesuwania palcem po ekranie (czyli za pomocą gestu "swipe"). Wygląda na to, że Nokia ma jeszcze coś do powiedzenia w kwestii smartfonów.

Zaprezentowany wczoraj smartfon Nokia N9 nie ma klawiatury ani przycisków na froncie urządzenia. Jest tylko szklany ekran z zaokrąglonymi krawędziami. Użytkownik przechodzi do poszczególnych funkcji, wykonując gest przesuwania palcem po ekranie (ang. "swipe").

Nokia N9
fot. Nokia - Nokia N9

Projektanci Nokii założyli, że dla użytkownika smartfona najważniejsze są trzy rzeczy - aplikacje, powiadomienia oraz przełączanie między różnymi aktywnościami. Dostęp do tych właśnie rzeczy umieszczono na trzech ekranach, które użytkownik może szybko zmieniać gestem "swipe".

Urządzenie wyposażono w duży ekran AMOLED o przekątnej 3,9''. Dzięki wykorzystanym przez Nokię technologiom obróbki poliwęglanów antena urządzenia ma działać bardzo wydajnie. W środku obudowy kryje się procesor 1 Ghz TI OMAP 3630, ten sam, który stosuje się w urządzeniach Droid X, Droid 2 i Pre 2. Zastosowany system operacyjny to Meego 1.2.

>>> Czytaj: Nokia: Smartfon z WP7 jeszcze w tym roku (wideo)

Istotnym elementem oprogramowania ma być szybka przeglądarka internetowa na bazie technologii Webkit 2. Ekran ma reagować także w trakcie ładowania stron. Będzie możliwość otworzenia kilku okien przeglądarki i łatwe przełączanie miedzy nimi. Ulubione strony będą prezentowane jako miniaturki, a wsparcie dla HTML5 ma oferować dostęp do zaawansowanych aplikacji.

W smartfonie znalazł się aparat z matrycą 8 Mpix i jasnym obiektywem Carl Zeiss. Jest możliwość nagrywania materiałów HD, które potem można obejrzeć w panoramicznym formacie 16:9. Nokia N9 oferuje także technologie Dolby Digital Plus i Dolby Headphone, dzięki którym użytkownik może słuchać dźwięku surround za pośrednictwem dowolnych słuchawek.

Nokia N9 w trzech kolorach
fot. Nokia - Nokia N9 w trzech kolorach

Urządzenie wspiera technologie zbliżeniowe NFC. Ułatwia to wymienianie się zdjęciami i nagraniami wideo oraz łączenie się z akcesoriami Bluetooth. W tym celu wystarczy jedno dotknięcie urządzeń. Użytkownicy będą mogli korzystać z map i bezpłatnej nawigacji samochodowej i pieszej ze wskazówkami głosowymi.

Nokia N9 będzie dostępna w trzech kolorach — czarnym, różowym i niebieskim. Do wyboru będą także dwa warianty pamięci: 16 GB i 64 GB. Smartfon pojawi się w sklepach jeszcze w tym roku, a informacje o cenach i dostępności na poszczególnych rynkach zostaną podane przed rozpoczęciem sprzedaży. Więcej informacji o smartfonie Nokia N9 można znaleźć pod adresem swipe.nokia.com.

Poniżej film prezentujący ideę interfejsu Nokii N9.

>>> Czytaj: Rozpal ognisko i naładuj elektroniczny gadżet


Źródło: Nokia
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy