Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Poczta elektroniczna bez spamu? Niemożliwe!

Jak dowiedzieć się można z artykułu opublikowanego przez portal Viruslist.pl, praktycznie niemożliwe jest posiadanie konta poczty elektronicznej zupełnie wolnego bez spamu.

Autor artykułu spamem określa każdą zbędną i niezamówioną przez internautę wiadomość, wysłaną w celu zareklamowania produktu lub namówienia do jego zakupu, a także zainfekowania komputera wirusem. W niektórych państwach wysyłanie spamu jest wręcz zjawiskiem nielegalnym.

Udział spamu w całej korespondencji e-mail - Źródło: viruslist.pl
fot. - Udział spamu w całej korespondencji e-mail - Źródło: viruslist.pl
Jednak w Polsce otrzymywanie kilkunastu czy kilkudziesięciu wiadomości typu spam to raczej norma, nawet przy średniej internetowej aktywności. Wystarczy podanie swojego adresu mailowego w kilku miejscach lub posiadanie znajomych, którzy mają tendencję do przesyłania wiadomości z otwartą listą adresatów, by nasza skrzynka pocztowa błyskawicznie zapełniła się ofertami zakupu Viagry, przedłużenia penisa czy powiększenia biustu.

Według badań przytaczanych w artykule, nawet ponad 80% wszystkich wiadomości przesyłanych drogą elektroniczną to spam. W 2003 roku odsetek ten wynosił 50%.

Najbardziej spamujące kraje świata - Źródło: viruslist.pl
fot. - Najbardziej spamujące kraje świata - Źródło: viruslist.pl
W rankingach krajów, z których wysyłana jest największa liczba niepożądanych wiadomości, Polska często znajduje się w czołówce. Z naszego państwa pochodzi aż 3% międzynarodowego spamu, co daje nam 6. miejsce w rankingu krajów najbardziej zaśmiecających sieć.

Spam stanowi poważny problem z dwóch względów. Po pierwsze - filtry udostępniane przez konta pocztowe odsiewają również wiadomości, które spamem nie są. Stąd też co pewien czas warto samodzielnie przejrzeć folder z wiadomościami zakwalifikowanymi jako spam i sprawdzić, czy nie pojawiła się tam wiadomość, na którą od dawna czekaliśmy i która spamem w rzeczywistości nie jest.

Przykładowy spim - Źródło: viruslist.pl
fot. - Przykładowy spim - Źródło: viruslist.pl
Po drugie - dla mniej biegłych internautów spam stanowić może poważne zagrożenie. Bezmyślne klikanie w niebezpieczne linki prowadzić może do zainstalowania niebezpiecznych programów, które nie tylko wprowadzają wirusa do systemu operacyjnego komputera, ale mogą również wykradać dane z różnego rodzaju profili w serwisach społecznościowych etc.

Spam generuje także sztuczny ruch w sieci, "zatykając" konta pocztowe. Bywa, że nieodpowiednie treści (jak np. pornografia) trafiają za jego pośrednictwem do nieletnich.

Jednak zdaniem specjalistów ucieczki od spamu nie ma, należy raczej zakładać, że będzie go w naszych skrzynkach coraz więcej. Ponadto pojawia się spam nowego rodzaju - spim, a więc niepożądane wiadomości przesyłane za pośrednictwem komunikatorów internetowych (w Polsce dotyczy to przede wszystkim Gadu-Gadu, które umożliwia jednak zablokowanie otrzymywania wiadomości od osób spoza listy znajomych).


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Viruslist.pl