Niższa kara dla TP SA za praktyki monopolistyczne
Telekomunikacja Polska musi zapłacić ponad 5,7 mln złotych kary za niewykonanie decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Chodzi o pobieranie przez TP SA wygórowanych opłat za międzystrefowe połączenia telefoniczne.
reklama
W lipcu 1998 roku Cezary Banasiński, prezes UOKiK nakazał polskiemu telekomowi zaniechanie stosowania praktyk monopolistycznych.
Polegały one na utrzymywaniu wygórowanych opłat (średnio o ponad 62 proc. wyższych niż w krajach Unii Europejskiej) za połączenia międzystrefowe na odległość powyżej 100 km. Ponadto struktura opłat za usługi telefoniczne była nieuzasadniona w stosunku do kosztów prowadzenia działalności - poinformował UOKiK.
Ponieważ Telekomunikacja nie wywiązywała się z nałożonych na nią przez UOKiK obowiązków w październiku 2000 wszczęto przeciwko niej postępowanie antymonopolowe. W jego wyniku 26 stycznia 2001 r. nałożono na spółkę karę pieniężną w wysokości 54 milionów złotych, za niewykonanie decyzji w części dotyczącej pobierania nadmiernie wysokich opłat za połączenia międzystrefowe.
Jednak wyrokiem z 8 maja 2002 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił karę nałożoną przez Prezesa UOKiK. Ponieważ Sąd nie zakwestionował orzeczenia Urzędu odnoszącego się do niezgodnej z prawem praktyki Telekomunikacji Polskiej, UOKiK kontynuował postępowanie dotyczące niewykonania decyzji z 1998 r.
W marcu br. Prezes Urzędu działając na podstawie nowej ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów ukarał TP SA sankcjami finansowymi w wysokości stanowiącej równowartość 10 tys. euro za każdy dzień niewykonania decyzji. Łączna kara za 148 dni zwłoki (okres od 1 września 2000 r. do 26 stycznia 2001 r.) wyniosła 5,7 mln złotych.
Jak tłumaczą przedstawiciele UOKiK, dysproporcja w wysokości nałożonej na TP SA kary (mimo, że dotyczy niewykonywania decyzji w tym samym okresie) wynika z tego, że poprzednio obowiązująca ustawa obligowała Prezesa UOKiK do nałożenia kary w wysokości 1 proc. przychodu, za każdy rozpoczęty miesiąc niewykonywania decyzji. Obecnie obowiązująca ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów przewiduje zupełnie inny system ustalania wysokości kar pieniężnych za niewykonanie decyzji: 500 - 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki.
Decyzja nie jest prawomocna, spółce przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.