Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

NIK: Rządowa Strategia Informatyzacji ma sporo błędów

04-11-2006, 07:50

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) negatywnie oceniła stan realizacji rządowej Strategii Informatyzacji Rzeczpospolitej Polskiej - Strategia ePolska 2004. Dokument ten został przygotowany przez byłego Ministra Nauki i Informatyzacji (MNiI). NIK uważa, że został on opracowany bez właściwej analizy stanu wykonania wcześniejszych planów, potrzeb społecznych oraz zaleceń Komisji Europejskiej.

robot sprzątający

reklama


W Strategii ePolska 2004 nie wyznaczono wiodących podmiotów odpowiedzialnych za realizację zadań oraz oczekiwanych efektów końcowych. Analiza dokumentu wskazuje na jego wewnętrzną niespójność. Przykładowo na 16 działań priorytetowych, w siedmiu przypadkach terminy ich realizacji były krótsze, niż terminy odpowiadających im działań pośrednich.

Ponadto w dokumencie pominięto do wdrożenia w pierwszej kolejności m.in. usługi dostępu do świadczeń medycznych, udzielania pomocy publicznej oraz dostępu do elektronicznego dziennika urzędowego. NIK zwraca uwagę na to, że możliwość korzystania z usług administracyjnych w drodze elektronicznej jest nie tylko udogodnieniem dla przepływu informacji, ale przyczynia się także do wzrostu transparentności w tej sferze.

Raport NIK mówi również o tym, że do tej pory nie został zrealizowany przez Ministra Nauki i Informatyzacji projekt informatyczny Wrota Polski, który zakładał przeniesienie usług świadczonych przez administrację publiczną na zintegrowaną platformę internetową. W Strategii ePolska 2004 został on wymieniony wśród działań o największym znaczeniu dla informatyzacji kraju. Pierwotny termin realizacji Wrót Polski wyznaczono na I połowę 2005 r.

Opracowany na zlecenie MNiI wykonawczy program realizacji projektu Wrota Polski, zawiera błędy merytoryczne, które mogą wpłynąć na możliwość terminowej implementacji tego przedsięwzięcia oraz prawidłowość oszacowania kosztów i zysków. Możliwość wykonywania zamówień publicznych za pośrednictwem Wrót Polski, mogłaby przynieść (wedug szacunków MNiI), oszczędności ok. 10 mld z rocznie.

NIK przy swojej negatywnej ocenie realizacji Strategii ePolska2004 wskazuje na błędy po stronie ministerstw: nauki i informatyzacji, spraw wewnętrznych i administracji oraz gospodarki i pracy. Z ustaleń Izby wynika, że podział kompetencji był niejasny, zarówno w kierownictwie MSWiA, jak i pomiędzy komórkami organizacyjnymi resortu dotyczących programu.

Strategia ePolska2004 to nie wszystko. NIK ocenił negatywnie także wdrażanie i zarządzanie projektem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) przez MSWiA. Analizie poddano także internetowa stron główną Biuletynu Informacji Publicznej.

Tutaj ustalono, że wykaz zamieszczony na stronie głównej BIP, jest niezgodny z wymogami określonymi w przepisach prawa. Ponadto linki do stron internetowych poszczególnych podmiotów ujętych w wykazie po prostu nie działały. Spośród 93 stron podmiotowych BIP, przebadanych w toku kontroli, stwierdzono mankamenty w 97% z nich.

W wyniku kontroli NIK wnioskowała m. in. o dokonanie przez Radę Ministrów pogłębionej analizy stanu realizacji Strategii ePolska 2004 i uwzględnienie jej wyników w tworzonym na lata 2007-2010 Planie Informatyzacji Pastwa. Izba wnioskowała również o podjęcie przez ministra właściwego do spraw informatyzacji (MSWiA) inicjatywy w celu nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: NIK