Niebezpieczna dla dzieci technika „Code 9” powraca na portale społecznościowe

25-08-2010, 16:06

Laboratorium PandaLabs wykryło ponowną aktywność techniki „Code 9”, która jest wskazówką dla dzieci i nastolatków, jak uniemożliwić rodzicom sprawdzenie ich aktywności na portalach społecznościowych. Takie techniki stwarzają zagrożenie dla najmłodszych, ponieważ są często wykorzystywane przez przestępców.

Kilka lat temu odkryto, że dzieci i nastolatki dostają e-maile opisujące technikę o nazwie „Code 9”, która umożliwia maskowanie rozmów na czatach i przez komunikatory, tak by nie mogli przeczytać ich rodzice. Obecnie PandaLabs wykryło ponowny wzrost popularności tej techniki, rozpowszechnianej tym razem za pośrednictwem portali społecznościowych.

>> Czytaj też: Dziecko w sieci - jak uniknąć czyhających zagrożeń?

Sonda
Czy twoje dziecko jest bezpieczne w sieci?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem
wyniki  komentarze

Według badania „Dzieci w sieci”, przeprowadzonego w Hiszpanii przez Panda Security w czerwcu tego roku, aż jeden na trzech nastolatków nawiązał kontakt z nieznajomymi przez sieci społecznościowe. Przestępcy wiedzą, że bardzo łatwo nawiązać kontakt przez sieci społecznościowe, więc wykorzystują te portale do kontaktów z dziećmi - ostrzega Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs.

- Co ciekawe, kiedy odwiedza się profile i strony stworzone w celu rozpowszechniania „Code 9” i przegląda listy obserwujących i znajomych, jest wśród nich bardzo niewiele młodzieży, a dużo dorosłych. To daje pewne pojęcie o tym, jakiego rodzaju ludzie są zainteresowani popularyzowaniem tej techniki – dodaje Corrons.

Przykład techniki Code 9
fot. - Przykład techniki Code 9
Działanie „Code 9” jest bardzo proste: aby ukryć rozmowy na czatach lub przez komunikatory, wystarczy napisać liczbę „9” za każdym razem, gdy rodzice lub opiekunowie są w pobliżu, tak aby druga osoba mogła szybko zmienić temat lub usunąć wszelkie wymieniane informacje.

>> Czytaj też: Czy Twoje dziecko jest bezpieczne w sieci?

W okresie wakacji wiele dzieci i nastolatków spędza przed komputerem więcej czasu niż zwykle. To dobry moment, by upewnić się, że nasze dzieci korzystają z internetu bezpiecznie i odpowiedzialnie. Zawsze twierdzimy, że najlepszym sposobem, aby to osiągnąć, są dobre relacje między rodzicami i dziećmi oparte na zaufaniu, tak by nie było potrzeby ciągłego kontrolowania dzieci w celu sprawdzenia, jak korzystają z portali społecznościowych i podobnych serwisów - mówi Corrons.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy