Nie trać czasu na płacenie rachunków

Jarosław Sadowski, Expander 19-02-2012, 12:19

Polacy stosunkowo niechętnie korzystają z automatycznych przelewów, takich jak zlecenia stałe czy polecenia zapłaty. Expander zwraca jednak uwagę, że warto zmienić swoje przyzwyczajenia. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wydawanie pieniędzy wielu osobom sprawia przyjemność. Zwłaszcza jeśli kupują coś, o czym od dawna marzyli. Niestety są też wydatki, które nie należą do przyjemnych. Często zaliczamy do nich np. comiesięczne rachunki za prąd, czynsz itp. Mimo to stosunkowo niechętnie korzystamy z usług bankowych, takich jak zlecenia stałe czy polecenia zapłaty. Tymczasem dzięki nim możemy uwolnić od comiesięcznego dyskomfortu związanego z regulowaniem rachunków.

Zlecenie stałe jest bardzo prostą usługą. Jest to po prostu przelew, który bank wykona wielokrotnie, zawsze na tę samą kwotę i do tego samego odbiorcy. W dyspozycji określa się również, kiedy takie przelewy mają być wykonywane. Może to być np. zawsze tego samego dnia miesiąca, ale również raz na kilka miesięcy. Można też wskazać, kiedy taka usługa ma przestać działać.

Aby zlecenie stałe było realizowane, wystarczy raz je ustanowić, a później tylko pamiętać o tym, aby na koncie znajdowała się wystarczająca kwota. Takich zleceń może być oczywiście kilka, aby opłacić różne rachunki. Jedynym ograniczeniem jest to, że za jego pomocą można regulować tylko płatności, których kwota się nie zmienia i których płatność odbywa się regularnie.

Czytaj także: Ceny energii - dlaczego niektórzy płacą mniej

Jeśli chodzi o płatności, których kwoty się zmieniają, np. opłata rachunków telefonicznych lub zapłata rachunków, które przychodzą nieregularnie, to należy skorzystać z usługi polecenia zapłaty. Polega ona na tym, że bank będzie przelewał z naszego konta pieniądze wskazanej przez nas firmie (np. operatorowi komórkowemu), wtedy gdy ta prześle do banku informację o wysokości wystawionego rachunku.

Ta usługa jest więc również bardzo wygodna. Wielu klientów banków podchodzi jednak do niej z pewną rezerwą. Obawiają się bowiem sytuacji, że firma otrzymująca pieniądze w ten sposób może zawyżać kwoty do zapłaty. Takie zagrożenie zostało jednak wyeliminowane. Funkcjonuje bowiem zabezpieczenie polegające na tym, że klient może zgłosić w banku, że chce, aby środki zostały mu zwrócone. Wtedy przelew jest anulowany i pieniądze wracają na konto. Gdyby ktoś chciał nas oszukać, to w ten sposób można łatwo odzyskać swoje pieniądze.

Banki oferują również inne usługi, które mogą ułatwić nasze życie lub które pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze. Warto sprawdzić ,co mają do zaoferowania lub skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który pomoże znaleźć najkorzystniejsze produkty z ofert wielu banków.

Jarosław Sadowski
Analityk firmy Expander
www.expander.pl

Czytaj także: Księgowanie rachunków przysłanych e-mailemSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.