Nie ma ustawy o monitoringu, ale... urzędnicy łatwiej sprawdzą, czy masz konto!

26-02-2015, 13:24

Pamiętacie ustawę przeciwko Wielkiemu Bratu? MSW w roku 2013 ogłosiło z hukiem zamiar jej wprowadzenia. Ustawy jak nie było, tak nie ma, ale za to jest pomysł na Centralną Bazę Rachunków, która Wielkiego Brata powinna zadowolić.

Zanim opiszę treści "newsowe", proponuję Wam wrócić pamięcią do końca 2013 roku. Wówczas Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło zamiar wprowadzenia Ustawy przeciwko Wielkiemu Bratu. Mówiąc ściślej, chodziło o ustawę o monitoringu wizyjnym. Ciągle jej nie ma i dlatego w Polsce monitoring stanowi istny "dziki zachód". 

Ciągle na etapie założeń

Minął cały rok 2014 i nie pojawił się nawet projekt obiecanej ustawy. Powstała tylko pierwsza wersja założeń, a potem była druga wersja założeń. Co się dzieje teraz? MSW kończy prace nad... trzecią wersją założeń!

O tej trzeciej wersji dowiedziała się Małgorzata Szumańska z Fundacji Panoptykon. Zwróciła się ona do MSW z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej. Pytała m.in. o ustawę o monitoringu. W opublikowanej odpowiedzi MSW czytamy, że zakończenie prac nad trzecią wersją założeń powinno się zakończyć w lutym lub w marcu. Odpowiedź sugeruje, że opóźnienia te mają związek z dużą liczbą uwag do wcześniejszych projektów. 

Centralna Baza Rachunków

Małgorzata Szumańska poruszyła przy okazji inny temat - propozycję Ustawy o Centralnej Bazie Rachunków.

Informacje na temat tego pomysłu pojawiały się w prasie już na początku lutego. Dziennik Gazeta Prawna twierdził, że dotarł do projektu założeń ustawy. Do czego ma służyć Centralna Baza Rachunków? Dzięki niej urzędnicy będą mogli sprawdzić dane osobowe posiadacza konta bez potrzeby zwracania się z pytaniami do banków. Łatwiejsze może być także sprawdzanie, gdzie ulokowany jest majątek określonych osób. Co ciekawe, dane o rachunkach mają być przechowywane nawet przez pewien czas po ich zamknięciu!

Kamery monitoringu
Vasin Lee / Shutterstock.com

Dziennik Internautów pytał o tę sprawę w MSW już na początku lutego. Dowiedzieliśmy się, że projekt założeń do ustawy został opracowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy z Ministerstwem Finansów. Według MSW jego przygotowanie ma stanowić  element realizacji postanowień Porozumienia z dnia 30 stycznia 2014 r. zawartego pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych, Ministrem Finansów i Prokuratorem Generalnym o współpracy w zakresie wypracowania systemowych rozwiązań w odniesieniu do przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej.

Decyzją Zespołu ds. Programowania Prac Rządu projekt założeń do Ustawy o centralnej bazie rachunków został wpisany do Wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów. W momencie gdy Dziennik Internautów pytał o to MSW, trwał proces uzgadniania projektu w ramach resortu spraw wewnętrznych i planowano konsultacje społeczne. MSW nie przekazało nam kopii żadnych dokumentów.

Sonda
Czy powinna powstać Centralna Baza Rachunków?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Małgorzata Szumańska z Fundacji Panoptykon teraz dowiedziała się, że konsultacje projektu ustawy powinny zacząć się pod koniec lutego lub w marcu. Małgorzata Szumańska otrzymała też projekt założeń, który publikujemy pod tym tekstem. 

"Wielki Brat" ma się dobrze?

W ogólności trudno nie odnieść wrażenia, że jakieś piękne obietnice znów rozminęły się z polityczną rzeczywistością. Miała być ustawa o monitoringu, ale jej nie ma. Były za to szopki z wyborem nowego GIODO, a teraz jest zapowiedź stworzenia Centralnej Bazy Rachunków. Oczywiście taka baza może być przydatna, ale czy jest niezbędna i czy nie jest to krok w stronę państwa policyjnego? A co powiedzie o propozycjach zmian w Prawie o ustroju sądów powszechnych? Nie chcemy dokarmiać niczyjej paranoi, ale gdybyśmy chcieli, mielibyśmy do tego świetną pożywkę.

Dokument

Poniżej kopia projektu założeń ustawy o CBR.

Projekt Założeń CBR-20!02!15 by Dziennik Internautów


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031