Pamiętacie ustawę przeciwko Wielkiemu Bratu? MSW w roku 2013 ogłosiło z hukiem zamiar jej wprowadzenia. Ustawy jak nie było, tak nie ma, ale za to jest pomysł na Centralną Bazę Rachunków, która Wielkiego Brata powinna zadowolić.
reklama
Zanim opiszę treści "newsowe", proponuję Wam wrócić pamięcią do końca 2013 roku. Wówczas Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło zamiar wprowadzenia Ustawy przeciwko Wielkiemu Bratu. Mówiąc ściślej, chodziło o ustawę o monitoringu wizyjnym. Ciągle jej nie ma i dlatego w Polsce monitoring stanowi istny "dziki zachód".
Minął cały rok 2014 i nie pojawił się nawet projekt obiecanej ustawy. Powstała tylko pierwsza wersja założeń, a potem była druga wersja założeń. Co się dzieje teraz? MSW kończy prace nad... trzecią wersją założeń!
O tej trzeciej wersji dowiedziała się Małgorzata Szumańska z Fundacji Panoptykon. Zwróciła się ona do MSW z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej. Pytała m.in. o ustawę o monitoringu. W opublikowanej odpowiedzi MSW czytamy, że zakończenie prac nad trzecią wersją założeń powinno się zakończyć w lutym lub w marcu. Odpowiedź sugeruje, że opóźnienia te mają związek z dużą liczbą uwag do wcześniejszych projektów.
Małgorzata Szumańska poruszyła przy okazji inny temat - propozycję Ustawy o Centralnej Bazie Rachunków.
Informacje na temat tego pomysłu pojawiały się w prasie już na początku lutego. Dziennik Gazeta Prawna twierdził, że dotarł do projektu założeń ustawy. Do czego ma służyć Centralna Baza Rachunków? Dzięki niej urzędnicy będą mogli sprawdzić dane osobowe posiadacza konta bez potrzeby zwracania się z pytaniami do banków. Łatwiejsze może być także sprawdzanie, gdzie ulokowany jest majątek określonych osób. Co ciekawe, dane o rachunkach mają być przechowywane nawet przez pewien czas po ich zamknięciu!
Dziennik Internautów pytał o tę sprawę w MSW już na początku lutego. Dowiedzieliśmy się, że projekt założeń do ustawy został opracowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy z Ministerstwem Finansów. Według MSW jego przygotowanie ma stanowić element realizacji postanowień Porozumienia z dnia 30 stycznia 2014 r. zawartego pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych, Ministrem Finansów i Prokuratorem Generalnym o współpracy w zakresie wypracowania systemowych rozwiązań w odniesieniu do przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej.
Decyzją Zespołu ds. Programowania Prac Rządu projekt założeń do Ustawy o centralnej bazie rachunków został wpisany do Wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów. W momencie gdy Dziennik Internautów pytał o to MSW, trwał proces uzgadniania projektu w ramach resortu spraw wewnętrznych i planowano konsultacje społeczne. MSW nie przekazało nam kopii żadnych dokumentów.
Małgorzata Szumańska z Fundacji Panoptykon teraz dowiedziała się, że konsultacje projektu ustawy powinny zacząć się pod koniec lutego lub w marcu. Małgorzata Szumańska otrzymała też projekt założeń, który publikujemy pod tym tekstem.
W ogólności trudno nie odnieść wrażenia, że jakieś piękne obietnice znów rozminęły się z polityczną rzeczywistością. Miała być ustawa o monitoringu, ale jej nie ma. Były za to szopki z wyborem nowego GIODO, a teraz jest zapowiedź stworzenia Centralnej Bazy Rachunków. Oczywiście taka baza może być przydatna, ale czy jest niezbędna i czy nie jest to krok w stronę państwa policyjnego? A co powiedzie o propozycjach zmian w Prawie o ustroju sądów powszechnych? Nie chcemy dokarmiać niczyjej paranoi, ale gdybyśmy chcieli, mielibyśmy do tego świetną pożywkę.
Poniżej kopia projektu założeń ustawy o CBR.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|