Nie ma sposobu na nielegalną bazę danych abonentów TP

31-03-2010, 18:45

Od kilku lat w warszawskiej prokuraturze toczy się postępowanie przeciwko witrynie ksiazka-telefoniczna.com, której podstawowym zadaniem jest dostarczanie informacji o numerach telefonów stacjonarnych. Według TP twórca strony pozyskał zamieszczone na niej dane nielegalnie. GIODO potwierdza: serwis przetwarza dane w sposób nieuprawniony. Choć wiele jej można zarzucić, baza numerów nadal funkcjonuje.

ksiazka-telefoniczna.com - zrzut ekranu strony głównej
fot. - ksiazka-telefoniczna.com - zrzut ekranu strony głównej
Do redakcji Dziennika Internautów zwrócił się jeden z Czytelników, któremu nie udało się usunąć ze strony ksiazka-telefoniczna.com swoich danych. Serwis udostępnia taką możliwość, żąda jednak przedstawienia ostatniej faktury telefonicznej w formacie JPG bądź PDF potwierdzającej tożsamość oraz numer telefonu właściciela.

Czytelnik chciał usunąć dwa wpisy. Faktur nie mógł dostarczyć, gdyż w przypadku jednego numeru umowa została już rozwiązana, dla drugiego wpisu (...) po prostu nie chcę, aby dane figurowały w książce, a tu z kolei faktury nie otrzymuję na własne życzenie (od paru lat) - tłumaczy Czytelnik. Próby skontaktowania się z administratorem strony nie dały żadnych rezultatów.

Dziennik Internautów omawiał już działalność tego serwisu w maju ubiegłego roku. Kontaktowaliśmy się wówczas z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych (GIODO), który wyraził przypuszczenie, że ksiazka-telefoniczna.com przetwarza dane abonentów Telekomunikacji Polskiej w sposób nieuprawniony. Dowiedzieliśmy się, że dostępne na tej stronie informacje pochodzą najprawdopodobniej z książki telefonicznej wydanej przez TP na płycie CD w 2004 roku, a znalazły się tam na skutek złamania przez podmiot użytkujący ww. domenę istniejących zabezpieczeń.

>> Czytaj więcej: Nielegalna baza danych abonentów TP

W związku z opisaną sytuacją Telekomunikacja Polska przeprowadziła wewnętrzne postępowanie wyjaśniające i po wykryciu autora serwisu i lokalizacji danych zwróciła się do tego podmiotu z żądaniem zaniechania naruszeń prawa, a do providera udostępniającego zasób internetowy z żądaniem zablokowania nielegalnego serwisu i usunięcia danych, co jednak nie spotkało się z odpowiedzią - poinformowała nas Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzecznik prasowy GIODO.

Brak reakcji skłonił TP do złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa do właściwej miejscowo jednostki prokuratury. Jak wynika z cytowanego wcześniej listu od Czytelnika, nie wpłynęło to w żaden sposób na funkcjonowanie strony.

Dziennik Internautów zwrócił się do Telekomunikacji Polskiej z pytaniem o postępy w sprawie. Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Grupy TP, odpisał krótko: Sprawa nadal toczy się w prokuraturze. TP monitoruje jej przebieg. Zgodnie z prawem nie możemy podejmować innych czynności poza tymi, które dotychczas zostały wykonane. Bardziej obszernej odpowiedzi udzielił Mateusz Martyniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie:

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście Północ prowadzi postępowanie o sygnaturze 4 Ds. 937/08 dotyczące nieuprawnionego przetwarzania danych Telekomunikacji Polskiej S.A., które zostały zamieszczone na stronie internetowej www.książka-telefoniczna.com., tj. o czyn z art. 49 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych. Postanowienie w tej sprawie wszczęto w dniu 28.02.2006 r. W toku postępowania prokurator zwrócił się z wnioskiem o pomoc prawną do organów ścigania Francji, Tajlandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych celem przeprowadzenia stosownych czynności procesowych. Oczekiwanych materiałów jeszcze nie uzyskano.

W związku ze skierowaniem wspomnianych wniosków, w dniu 16.02.2009 r. prokurator zawiesił przedmiotowe postępowanie do czasu otrzymania materiałów z wnioskowanych czynności.

Mimo że działalność wspomnianej strony wzbudza wiele wątpliwości, nic nie wskazuje na możliwość szybkiego jej zablokowania.


Źródło: DI24.pl
Wszystkie Listy czytelników kierowane do DI są czytane przez redaktorów. Niektóre pytania / prośby do redakcji mogą dotyczyć szerszego grona internautów, wymagać wypowiedzi ekspertów lub zainteresowanych stron, wówczas traktowane są jako tematy interwencyjne. Wszelkie sprawy, którymi Waszym zdaniem powinniśmy się zająć prosimy kierować na adres: interwencje@di.com.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930