Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Bitcoin to nie waluta według władz USA. Co to oznacza?

26-03-2014, 13:01

Bitcoin to nie pieniądze, tylko mienie - uznał amerykański urząd podatkowy. To wpływa na kwestie podatkowe, bo trzeba uwzględnić w podatkach zmieniającą się wartość Bitcoin.

robot sprzątający

reklama


Czy Bitcoin to pieniądze? Jak płacić podatki za transakcje wirtualną walutą? Te pytania zadają sobie władze różnych krajów od dłuższego czasu. Niektóre udzielają odpowiedzi podatnikom, aby sprawa była jasna. Tak właśnie postąpił wczoraj IRS, czyli amerykański urząd podatkowy. Opublikował on swoje wytyczne dotyczące podatków związanych z wirtualnymi walutami.

Bitcoin to mienie. Co z tego wynika?

Najciekawsze jest to, że IRS uznał wirtualne waluty za "własność" czy też "mienie" (ang. property). Według IRS nie stanowią one waluty, nawet jeśli w niektórych środowiskach i sytuacjach wirtualne waluty zachowują się jak zwykłe waluty. Zdaniem IRS istotne jest to, że wirtualne waluty nie są prawnym środkiem płatniczym w żadnym kraju.

Taka decyzja IRS ma duże znaczenie dla spraw podatkowych. Jeśli ktoś zapłaci komuś bitcoinami wartymi 2 tys. dolarów, a potem wartość bitcoinów skoczy do 5 tys. dolarów, osoba ta odnotowała zysk. Według IRS każdy kto posiada bitcoiny powinien do celów podatkowych obliczać ich zmianę wartości od dnia, gdy wszedł ich w posiadanie.

Osoby inwestujące w Bitcoin mają być traktowane podobnie jak osoby obracające akcjami albo nieruchomościami. To oznacza, że wysokość podatku będzie zależała od tego, w jakim okresie po nabyciu bitcoiny zostały odsprzedane. Ustalenia IRS już obowiązują i dotyczą także transakcji dokonanych w przeszłości. Teoretycznie możliwe są kary dla tych, którzy zechcą uniknąć podatku. W praktyce trudno sobie wyobrazić jakaś metodę, dzięki której IRS miałby egzekwować prawo.

Sonda
Czy Bitcoin to własność, czy waluta?
  • własność
  • waluta
  • to coś całkiem nowego
  • nie obchodzi mnie to
wyniki  komentarze

Sąd mówił, że to waluta!

Co ciekawe, władzom USA można wytknąć pewną niekonsekwencję. IRS nie uważa Bitcoin za walutę, ale wcześniej sąd w Teksasie uznał, że to jest waluta. Dzięki temu możliwe było prowadzenie sprawy przeciwko twórcy piramidy finansowej.

IRS nie jest pierwszym organem państwowym, który wydał podobną decyzję. Przykładowo  niemieckie Ministerstwo Finansów już wcześniej ogłosiło, że Bitcoin to "prywatne pieniądze". Obywatele Niemiec powinni płacić podatek od dochodów kapitałowych, jeśli udało im się z zyskiem sprzedać bitcoiny. Z tego podatku jest się zwolnionym, jeśli okres pomiędzy kupnem a sprzedażą bitcoinów wynosił rok.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E