RoboEarth to sieć, która umożliwia robotom wymienianie się informacjami i uczenie się od siebie. Będzie ona prezentowana na Uniwersytecie Technologicznym w Eindhoven, w Holandii.
reklama
Maszyny nie od dziś wymieniają się informacjami przez internet, ale najczęściej robią to komputery, które tylko przetwarzają informacje. Naukowcy z Uniwersytetu w Eindhoven postanowili połączyć siecią roboty, które mają poruszać się wśród ludzi i wykonywać określone zadania.
Prace odbywały się w ramach projektu RoboEarth. Dziś wyniki prac naukowców mają być prezentowane na pokazie, w czasie którego cztery roboty będą współpracowały przy opiece nad pacjentem.
Podłączając roboty do RoboEarth, możemy sprawić, że będą one miały coś w rodzaju wspólnego mózgu. Przykładowo jeden robot może wejść do pokoju i stworzyć jego mapę, a drugi będzie mógł od razu korzystać z tych danych do poruszania się po pomieszczeniu. Ten wspólny mózg będzie mógł stawać się coraz potężniejszy, pozwoli szybko dostosować wiele maszyn do różnych warunków pracy, bez potrzeby osobnego programowania każdej z nich.
Co ważne, robot nie będzie musiał stale przechowywać danych "na pokładzie". Chmura dla robotów umożliwi więc tworzenie maszyn o mniejszych wymaganiach sprzętowych, które będą w stanie wiele zrobić. Podobnie jest teraz z urządzeniami mobilnymi, które nie muszą mieć dużych dysków i bardzo szybkich procesorów, bo część danych jest zapisywana i przetwarzana na serwerach.
Oczywiście fani fantastyki dostrzegą w tym "wspólnym mózgu robotów" motyw znany z filmów i książek. Oto powstaje e-mózg zdolny do mówienia maszynom, co mają robić. Co będzie, jeśli w przyszłości zyska on świadomość i zwróci się przeciwko ludziom?
W tej chwili nie musimy się tym przejmować, bo pierwszy "internet dla robotów" jest ograniczony możliwościami samych robotów, najczęściej projektowanych do wybranych zadań. Droga od wynalazku do powszechnego rozwiązania jest dość daleka, ale robienie kroku w tym kierunku samo w sobie jest ciekawe.
Osiągnięcie naukowców z Uniwersytetu w Eindhoven można skojarzyć z inną nowinką, zaprezentowaną przez ekipę z Cornell University. Amerykanie stworzyli system pozwalający na uczenie robota, w jaki sposób powinien manipulować przedmiotami. Dzięki temu robot dowie się, że przenosząc nóż powinien trzymać go z dala od ludzi. Jeśli z czasem roboty będą się dzielić takimi "efektami edukacji", będzie to naprawdę niesamowite.
Poniżej film, który przedstawia wykorzystanie RoboEarth do stworzenia trójwymiarowego modelu pomieszczenia.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|