Analogowy sygnał telewizyjny zostanie w niektórych gminach wyłączony już w środę. Jeśli mieszkasz w jednej z tych gmin, korzystasz z anteny naziemnej i nie przygotowałeś się na odbiór cyfrowy, zostało Ci niewiele czasu.
reklama
Wszyscy wiemy, że w roku 2013 polska telewizja naziemna dokona przeskoku technologicznego. Warto jednak wiedzieć, że dla mieszkańców niektórych gmin ten przeskok nastąpi wcześniej.
Już w środę, 7 listopada, wyłączony zostanie analogowy sygnał telewizyjny na terenach województwa lubuskiego oraz w niektórych regionach województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
Listę gmin, w których sygnał zostanie wyłączony w I etapie, możemy znaleźć na stronie Cyfryzacja.gov.pl.
Zobacz: I etap wyłączeń (7 listopada) - lista gmin
Kolejny II etap wyłączeń rozpocznie się 28 listopada i obejmie gminy z województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego. Poniżej link do listy gmin objętych wyłączeniem w drugim etapie.
Zobacz: II etap wyłączeń (28 listopada) - lista gmin
Telewizja cyfrowa pozwoli na odbieranie następujących kanałów, nadawanych w tzw. multipleksach, czyli pakietach:
Poza abonamentem RTV z tytułu posiadania odbiornika nie istnieją dodatkowe opłaty abonamentowe, tak jak w przypadku płatnych platform kablowych lub satelitarnych.
Oprócz tego naziemna telewizja cyfrowa daje dodatkowe funkcje, np. pozwala na wybór ścieżki dźwiękowej, napisów i in.
W tej ważnej chwili Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) przypomina, że odbieranie telewizji cyfrowej jest możliwe dzięki dekoderowi, który może być wbudowany w telewizor (jeśli jest to urządzenie nowej generacji) albo dokupiony osobno.
Posiadacze starszych typów telewizorów, np. kineskopowych, powinni kupić w sklepie RTV dekoder DVB-T MPEG-4, a następnie podłączyć go do telewizora przez gniazda z tyłu obudowy, np. za pomocą gniazda euro.
W telewizorach z wbudowanym dekoderem DVB-T MPEG-4 trzeba po prostu na nowo wyszukać programy.
Posiadacze kilkuletnich nowoczesnych telewizorów, np. LCD, powinni upewnić się, czy sprzęt odbierze nowy sygnał. Nieco starsze modele telewizorów cyfrowych wyposażone są bowiem w dekoder DVB-T MPEG-2, który nie pozwala na poprawny odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Trzeba wówczas dokupić zewnętrzny dekoder DVB-T MPEG-4 i podłączyć go, np. używając cyfrowego gniazda HDMI. Zamiast dekodera można też kupić moduł DVB-T MPEG-4 i podłączyć go do gniazda CI telewizora. Nie wszystkie telewizory mają takie gniazdo, trzeba więc to sprawdzić przed zakupem.
Naziemną telewizję cyfrową można odbierać także na komputerze, używając zewnętrznego dekodera DVB-T MPEG-4, który należy podłączyć np. do gniazda USB.
Do tego wszystkiego potrzebna jest antena. Musi to być antena naziemna, np. kierunkowa, popularna siatkowa lub zbiorowa. Anteny pokojowe mogą działać tylko w dogodnych warunkach, tj. blisko nadajnika i przy korzystnym ukształtowaniu terenu itp. Antena powinna obsługiwać pasmo UHF, tj. kanały 21–69.
Jeśli kupowany przez nas sprzęt nie spełnia warunków do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, sprzedawca powinien nas o tym poinformować. Wymaga tego ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.
Trzeba też uważać na oszustów. Pojawili się nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy, którzy namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Oczywiście jest to nieprawda.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|