Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

NASA: Curiosity znalazła na Marsie plastik, ale sensacji nie będzie

10-10-2012, 11:46

Sonda Curiosity nie tylko strzela laserami i wymachuje ramieniem, ale też zbiera próbki gruntu do swojej specjalnej łyżki. Udało się już znaleźć pierwszą ciekawostkę - lśniący obiekt, najprawdopodobniej z tworzywa i niestety raczej nie będący pochodzenia marsjańskiego.

Sonda Curiosity odkryła ostatnio skały, które wyglądają na pozostałości po marsjańskim strumieniu. Odkrycia tego można było dokonać dzięki instrumentom do badań "na odległość", takim jak laser w narzędziu ChemCam oraz robotyczne ramię Curiosity

Dziś NASA poinformowała, że sonda szykuje się do badań za pomocą instrumentów pokładowych, takich jak CheMin (narzędzie do analizy chemicznej minerałów) oraz SAM (narzędzie do analizy próbek). Skorzystanie z tych narzędzi wymaga pobrania próbki gruntu za pomocą specjalnej łyżki. Zdjęcie poniżej, zrobione lewą kamerą nawigacyjną, przedstawia grunt Marsa po pobraniu próbki. Widoczne zagłębienie ma 4,5 cm szerokości.

zdjęcie - Mars

źródło: NASA - Mars Science Laboratory

Sama łyżka po napełnieniu wyglądała tak, jak na zdjęciu poniżej (zostało ono zrobione kamerą z masztu).

zdjęcie - Mars

źródło: NASA - Mars Science Laboratory

Pierwsze badania za pomocą łyżki przyniosły ciekawe efekty. Sonda znalazła jakiś lśniący obiekt, który nie wyglądał na zwykły marsjański minerał. Najprawdopodobniej jest to kawałek plastiku i naukowcy z NASA podejrzewają, że jest to element samej sondy.

Znalezisko sprawiło pewien problem badaczom. Trzeba się upewnić, co to takiego, oraz czy w pobliżu sondy nie ma jakichś niepokojących oznak uszkodzeń albo obecności podobnych materiałów. Dalsze działania badaczy będą polegać m.in. na uważnym badaniu otoczenia łazika Curiosity za pomocą kamery na maszcie.

Znaleziony fragment dziwnego materiału tak wygląda w obiektywie kamery ChemCam.

zdjęcie Mars

Czytaj: Łazik NASA znalazł na Marsie niezwykłe... kulki. Naukowcy mają zagadkę


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: NASA



Ostatnie artykuły:

fot. HONOR








fot. Freepik



fot. ING