Usługi chmurowe to oszczędności, ale o kształcie tych usług decydują głównie dostawcy. Komisja Europejska chce to zmienić, przedstawiając strategię na rzecz wykorzystania potencjału chmury obliczeniowej w Europie. Ma ona prowadzić m.in. do ustalenia standardów w zakresie chmur.
reklama
Wykorzystywać cloud computing czy nie? Przechowywać pliki w chmurze obliczeniowej czy na dyskach? Takie pytania zadawano kilka lat temu. Dziś pytania dotyczą raczej tego, w jaki sposób korzystać z chmur i w jakim stopniu można wykorzystać usługi "internetowe" w działalności np. administracji publicznej.
Komisja Europejska nie ma wątpliwości, że chmury to rozwiązanie szybsze, tańsze, bardziej elastyczne i potencjalnie bezpieczniejsze od rozwiązań informatycznych zlokalizowanych na miejscu (no... z tym można dyskutować). Zdaniem KE rzeczywiste korzyści ekonomiczne mogą wynikać z upowszechnienia wykorzystania rozwiązań opartych na modelu chmury wśród przedsiębiorców i podmiotów sektora publicznego.
Czytaj: Odzyskamy unijne pieniądze na informatyzację, ale czy e-administracja ruszy?
Dziś Komisja Europejska określiła strategię dotyczącą chmur. Mają to być działania zmierzające do uzyskania takich korzyści z chmur, jak 2,5 mln nowych miejsc pracy w Europie oraz roczny przyrost PKB UE na poziomie 160 mld EUR (ok. 1%) do 2020 r.
Chodzi o to, aby zlikwidować główne bariery w korzystaniu z chmur, które stanowi m.in. o brak wspólnych norm i precyzyjnych umów z usługodawcami.
Główne działania założone w strategii to:
rozwiązanie problemu mnogości standardów, aby zapewnić użytkownikom chmury interoperacyjność, przenoszenie danych i odwracalność danych. Niezbędne normy mają być określone do 2013 r.
Promowanie ogólnounijnych mechanizmów certyfikacji dla wiarygodnych dostawców usług w modelu chmury.
Opracowanie wzoru "bezpiecznych i uczciwych" warunków dla umów dotyczących usług w chmurze, w tym umów o gwarantowanym poziomie usług.
Ustanowienie europejskiego partnerstwa na rzecz chmur obliczeniowych z udziałem państw członkowskich i podmiotów branżowych, aby wykorzystać siłę nabywczą sektora publicznego (20% wszystkich wydatków w dziedzinie IT) w celu kształtowania europejskiego rynku chmury obliczeniowej.
- Chmury obliczeniowe są motorem zmian dla naszej gospodarki. Jeżeli nie podejmiemy działania na szczeblu unijnym, będziemy dalej tkwić w rzeczywistości ograniczonej krajowymi barierami i przegapimy miliardowe korzyści gospodarcze - uważa Neelie Kroes, komisarz UE ds. agendy cyfrowej.
Ogłoszona dziś strategia pojawia się w następstwie propozycji w sprawie aktualizacji przepisów dotyczących ochrony danych przedstawionej przez Komisję w 2012 r. oraz poprzedza europejską strategię na rzecz bezpieczeństwa cybernetycznego, która zostanie przedstawiona w nadchodzących miesiącach (to delikatny temat, przy okazji którego mogą być ujawnione intencje nie tak dobre, jak te dotyczące standaryzacji).
Poniżej komunikat KE na temat wykorzystania potencjału chmury obliczeniowej.
Czytaj: Wyciek: cenzura, filtry i brak anonimowości w UE, czyli "Czysty Internet"
Partnerem cyklu artykułów o Cloud Computing jest:
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|