Najwyższa Izba Kontroli - w ramach kontroli wykonania budżetu - sprawdza, czy ministerstwa, urzędy centralne, wojewódzkie oraz jednostki samorządowe opłaciły abonament radiowo-telewizyjny - poinformował Paweł Biedziak, rzecznik NIK.
reklama
Efektem kontroli ma być przedstawienie listy instytucji, które nie opłaciły w ubiegłym roku abonamentu RTV. Przypomnijmy, że firmy i instytucje wnoszą opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny. Środki z abonamentu przeznaczane są na realizację misji publicznej przez publiczną telewizję i radiofonię (np. w budżecie TVP środki z tego tytułu stanowią obecnie ok. 13 proc. dochodów).
Kontrola wykonania budżetu państwa jest najważniejszą kontrolą przeprowadzaną corocznie przez NIK. Jej celem jest dostarczenie obiektywnej informacji, jak kontrolowane jednostki oraz rząd realizują budżet państwa. Prezes NIK przedkłada Sejmowi jej wyniki podczas posiedzenia plenarnego.
NIK kontroluje dysponentów poszczególnych części budżetu państwa oraz wybranych dysponentów niższego stopnia. Kontroli podlegają także agencje i fundusze celowe, których plany finansowe ujęte są w ustawie budżetowej, Narodowy Bank Polski (w zakresie obsługi budżetu państwa) oraz inne wybrane podmioty, które korzystają z dotacji i subwencji budżetowych. Wyniki kontroli każdego z urzędów podawane są do publicznej wiadomości na stronach internetowych NIK.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Martin: Parlament UE sam powinien odesłać ACTA do Trybunału Sprawiedliwości