Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Internauci w tym kraju nie mają łatwego życia. Władze niezbyt ufają zachodniemu wynalazkowi, zwłaszcza że odegrał on pewną rolę w niedawnym obaleniu trzech przywódców.

Islamskie państwo nie jest szczególnie znane z zamiłowania do globalnego internetu. Zdaniem władz w Teheranie korzystanie z niego winno podlegać kontroli, gdyż zagrażać może tak stabilności, jak i tradycyjnym wartościom. Dlatego też w Iranie nie stroni się od blokowania dostępu do konkretnych serwisów internetowych. Od czasu do czasu pojawiają się także pomysły stworzenia własnego internetu, który byłby de facto intranetem krajowym.

Czytaj także: Iran stworzy własny internet?

Jutro w Iranie będzie 33. rocznica obalenia szacha i monarchii, a także ustanowienia islamskiej republiki. Teheran spodziewa się najwyraźniej, że może to stać się zarzewiem kolejnych antyrządowych demonstracji. Patrząc na Egipt, Tunezję czy Libię, trudno nie mieć obaw - reżimy te zostały obalone przez niezadowolonych obywateli. W Iranie mogłoby być podobnie.

Serwis The Next Web informuje, że w kraju doszło do blokady części stroni internetowych, w tym Google'a (i wszystkich bazujących na jego API), Yahoo czy też chronionych protokołem SSL. Nie potwierdza tego co prawda serwis Blocked In Iran, jednak internauci już tak.

Dla mieszkańców Iranu, przyzwyczajonych do sporadycznych blokad, obecne problemy są już źródłem niepokoju - używane bowiem do tej pory oprogramowanie, dzięki któremu możliwe było omijanie irańskiej cenzury, przestaje spełniać swoją funkcję. A jeśli już uda się obejść blokady, prędkość połączenia jest tak niska, że wręcz uniemożliwia surfowanie.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: The Next Web



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR







Tematy pokrewne:  

tag Irantag cenzura