Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości udziela wsparcia w formie zaliczek i refundacji kosztów poniesionych na ochronę znaku firmowego, użytkowego, wynalazku. Dotacje mogą wynieść do 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

robot sprzątający

reklama


PARP oferuje wsparcie niewielkim firmom w ramach unijnego PO Innowacyjna Gospodarka poddziałanie 5.4.1 - wsparcie na uzyskanie i realizację ochrony własności przemysłowej. Wsparcie może wynieść minimalnie 2 tys zł, maksymalnie 400 tys zł. Nie więcej jednak niż 85 proc. wydatków. Nabór wniosków trwa od 14 lutego do 31 grudnia tego roku. W 2012 r. Agencja ponownie będzie prowadzić nabór.

Dofinansowanie w ramach tego poddziałania jest udzielane na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych mających na celu poprawę efektywności funkcjonowania rynku innowacji i przepływu rozwiązań innowacyjnych poprzez upowszechnianie stosowania prawa własności intelektualnej, w szczególności poprzez uzyskiwanie ochrony własności przemysłowej - informuje Dariusz Wojtaszek, dyrektor biura prezesa PARP.

Dofinansowanie na dwa rodzaje projektów

Pierwszy rodzaj projektów, zwany wsparciem na uzyskanie ochrony własności przemysłowej konkretnego przedsiębiorstwa, związany jest z pokryciem wydatków związanych z przygotowaniem zgłoszenia wynalazku, wzoru przemysłowego albo wzoru użytkowego do polskiego lub zagranicznego Urzędu Patentowego. Powinno się to odbywać przez zawodowego pełnomocnika lub rzecznika patentowego.

Drugi rodzaj projektów inwestycyjnych związany jest z wszczęciem i prowadzeniem wszelkiego rodzaju postępowania w zakresie unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji lub postępowania w zakresie stwierdzenia wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji. W szczególności jest to ważne w przypadkach, gdy istnieje poważne podejrzenie, że został ukradziony projekt konkretnej firmy.

Nie tylko opłaty patentowe

Dotacje są oferowane przedsiębiorcom, którzy chcą pokryć za pośrednictwem PARP-u koszty związane m.in. z opłatami za zgłoszenie wynalazku, wzoru użytkowego i przemysłowego do ochrony przez polski lub zagraniczny Urząd Patentowy. Do tego zalicza się także wydatki poniesione na opłaty za dokumenty pierwszeństwa i opłaty za odnowienie wniosku.

Dofinansowane są również koszty obsługi zawodowego pełnomocnika lub rzecznika patentowego, tłumaczenia (w przypadku zgłoszenia wzoru do zagranicznego urzędu patentowego), inne opłaty urzędowe, przygotowanie dokumentacji. Wsparcie jest oferowane na ustanowienie lub utrzymanie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań.

Według PARP-u tego typu poddziałanie cieszy się powodzeniem szczególnie wśród mikroprzedsiębiorstw i firm małych, których często nie stać na poniesienie kosztów opatentowania znaku firmowego albo wynalazku.

Celem działania jest poprawa efektywności funkcjonowania rynku innowacji i przepływu rozwiązań innowacyjnych poprzez upowszechnianie stosowania prawa własności intelektualnej, w szczególności poprzez uzyskiwanie ochrony własności przemysłowej przez firmy. Dotacje mają przyczynić się także do rozwoju rynku innowacji i pełnego wykorzystania ich ochrony prawnej. Ma także upowszechnić wśród polskich firm rolę, jaką spełniają patenty uzyskiwane poprzez zgłoszenie znaku przemysłowego lub wynalazku do Urzędu Patentowego.

Andrzej Okrasiński
Portal Skarbiec.Biz

Czytaj także: Jesteś na karcie podatkowej? Sprawdź, jak obniżyć swój podatek


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:











fot. Freepik



fot. Freepik