Microsoft zaprezentował Windowsa 8 deweloperom uczestniczącym w konferencji BUILD w Anheim. Była to najszersza z dotychczasowych publiczna prezentacja nowego systemu Microsoftu. Windows 8 jest niewątpliwie inspirowany systemami mobilnymi, ale ostatecznie może sprawić, że komputery PC nie odejdą w zapomnienie zbyt szybko.
Od zeszłego tygodnia spodziewano się, że we wtorek przedstawiciele Microsoftu pokażą "coś dużego", co ma związek z Windowsem 8 i urządzeniami dotykowymi. Wczoraj pokazano nowego Windowsa 8 na prototypowym komputerze Samsunga. Tę nowość obejrzało 5 tys. deweloperów uczestniczących w konferencji BUILD.
Pierwszą z omawianych cech nowego Windowsa był "tabletowy" interfejs Metro, który może stanowić alternatywę dla tradycyjnego interfejsu Windowsa. Przypomina on nieco interfejs Windows Phone 7, tzn. dostęp do poszczególnych funkcji odbywa się poprzez "płytki", które mogą wyświetlać dynamicznie aktualizowane informacje z aplikacji. Interfejs jest zoptymalizowany z myślą o sterowaniu dotykiem, ale można go użyć także z konwencjonalną myszą i klawiaturą.
Z zapowiedzi, jakie padły na konferencji, wynika, że Microsoft zaczął wyróżniać dwa rodzaje aplikacji dla nowego Windowsa 8. Będą wśród nich aplikacje "desktopowe", czyli klasyczne narzędzia do wykonywania różnych zadań (np. Photoshop). Obok nich będą funkcjonować aplikacje Metro (Metro style Apps), które mają być nowoczesne i wciągające, tak jak aplikacje na smartfonach i tabletach. Deweloperzy tworzący aplikacje Metro będą mogli użyć języków C, C++, C#, Visual Basic, HTML5/JavaScript oraz XAML.
Na konferencji BUILD mówiono, że aplikacje Metro mają być "ogniskowym punktem doświadczenia" użytkownika. Będą one komunikować się ze sobą, np. użytkownik łatwo wyśle fotografie zapisane na dysku do różnych aplikacji. Ponadto dzięki SkyDrive użytkownik ma korzystać z ciągłej synchronizacji plików, poczty, kalendarza i kontaktów pomiędzy różnymi urządzeniami.
Mimo to Microsoft lubi przypominać, że Windows 8 jest zbudowany na solidnych podstawach Windowsa 7. Znajdą się w nim funkcje dla użytkowników zaawansowanych, którzy chcą wykorzystać swój komputer w większym stopniu. To dla nich dostępny będzie ulepszony menedżer zadań (dający lepszy wgląd w zużycie zasobów), nowy Eksplorator Windows (zob. Windows 8: zobacz wstążkę w Eksploratorze Windows) oraz opcje pracy z wieloma monitorami.
Dziedzictwo Windowsa jest czymś więcej niż microsoftowym sloganem. Wiele się mówi o śmierci komputerów PC, ale "tradycyjne" komputery nadal są najczęściej spotykanymi urządzeniami inteligentnymi w domach. Wiele osób używa ich do pracy, nie wyobrażając sobie całodziennego wpatrywania się w ekran tabletu lub (co chyba gorsze) uderzania przez wiele godzin w wirtualne klawisze na ekranie dotykowym. Nowy Windows 8 niewątpliwie jest inspirowany tabletami, ale to daje mu nową jakość. Wielu użytkowników nie będzie się zastanawiać nad tym, czy tę lub inną funkcję skopiowano z tabletów. Po prostu będą oni korzystać z wprowadzonych uproszczeń.
Inne godne wspomnienia cechy Windowsa 8 to: Windows Store (połączony z systemem sklep z aplikacjami, dzięki któremu deweloperzy łatwiej dotrą do użytkowników) oraz wsparcie dla procesorów ARM i możliwość dostosowania systemów do bardzo różnych urządzeń, od tabletów począwszy, na 27-calowych ekranach skończywszy.
Mówi się, że nowy Windows 8 będzie miał znaczenie dla rozwoju dotykowych komputerów z Windowsem. To prawda, ale przyglądając się nowemu systemowi, można zrozumieć coś jeszcze. Windows 8 może być tym produktem, który z powrotem przekona użytkowników do korzystania z bardziej rozbudowanych systemów na bardziej wydajnym sprzęcie. Ewentualny sukces Windowsa 8 może sprawić, że "era PC-tów" nie minie tak szybko, jak zapewniają niektórzy komentatorzy.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|