Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W internecie została właśnie udostępniona polska wersja kolejnego społecznościowego projektu naukowego - "The Milky Way Project". W najnowszym przedsięwzięciu zespołu Zooniverse użytkownicy internetu mogą wspierać astronomów w klasyfikacji i pomiarach Drogi Mlecznej. Zadaniem internatów jest odnajdowanie i opisywanie tajemniczych baniek na fotografiach wykonanych w podczerwieni przez Kosmiczny Teleskop Spitzera.

konto firmowe

reklama


"The Milky Way Project" to kolejny społecznościowy projekt naukowy, który powstał po sukcesie kilku odsłon "Galaktycznego Zoo". Łącznie w projektach tego typu przygotowanych na platformie Zooniverse wzięło udział już blisko 400 tysięcy internautów, w tym ponad 30 tysięcy Polaków.

>> Czytaj także: Galaktyczne Zderzenia już po polsku

Najnowszy projekt dotyczy obiektów, o których astronomowie póki co wiedzą bardzo niewiele. Chodzi o struktury pyłu w Drodze Mlecznej, w tym o bąbelki, które były badane przez autorów pracy pt. "The Bubbling Galactic Disk" opublikowanej w 2006 roku w czasopiśmie "The Astrophysical Journal".

- Autorzy tego artykułu twierdzą, że bąbelki są związane przede wszystkim z młodymi gwiazdami, ale czasem i obiektami innego typu. Przypuszczają, że świecą dlatego, że akurat na ich powierzchniach pył jest rozgrzewany przez promieniowanie tych ciał. Dzięki temu bańki rozgrzewają się i mogą zostać zaobserwowane przez teleskop Spitzera - wyjaśnia dr Agneiszka Pollo z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dzięki pomocy internautów astronomowie będą mogli dowiedzieć się, jak rozłożone są bańki w Drodze Mlecznej i przez to lepiej zrozumieć procesy prowadzące do powstawania nowych gwiazd w naszej Galaktyce. Serwis internetowy projektu jest w całości dostępny po polsku wraz z szybkim kursem dla początkujących: http://www.milkywayproject.org/?lang=pl

>> Czytaj także: Galaktyczne Zoo na 20 urodziny Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

Więcej informacji o projektach Zooniverse, w tym o "The Milky Way Project", można znaleźć na stronach polskich partnerów Citizen Science Alliance (konsorcjum powołanego przez kilka czołowych brytyjskich i amerykańskich uniwersytetów, które koncentruje swoje działania na rozwoju społecznościowych projektów naukowych) - Centrum Fizyki Teoretycznej PAN (strona projektu Hands-On Universe, Europe wspieranego przez CFT PAN - http://www.pl.euhou.net) i portalu Astronomia.pl (http://www.astronomia.pl).

Na stronach EU-HOU jest dostępne również dedykowane forum dyskusyjne, na którym uczestnicy projektów mogą wymieniać się doświadczeniami, a w przypadku wątpliwości, na pytania użytkowników odpowiada polski zespół ekspertów - pod adresem galaktycznezoo@astronomia.pl. Zooniverse ma również swoją stronę w serwisie społecznościowy Facebook - Zooniverse PL.

Jan Pomierny, Astronomia.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E