Rynek komputerów osobistych wzrósł o 19% w ostatnim kwartale 2010 r., a Apple jest trzecim na świecie producentem takich urządzeń - wynika z danych firmy Canalys. Trzeba przy tym podkreślić, że wspomniana firma stawia znak równości między pojęciami "tablet" i "komputer osobisty".
W ostatnim czasie w prasie nie brakowało nagłówków typu "tablety zagrażają komputerom". Takie newsy mogły sugerować, że tablety są bardzo nowatorskimi urządzeniami, niekwalifikującymi się do pojęcia komputera osobistego.
Nieco inne podejście do problemu prezentuje firma Canalys, która mówi o jednym wielkim rynku komputerów osobistych.
- Każdy argument za tym, że pad to nie PC, jest po prostu niezgrany - mówi Tim Coulling z firmy Canalys. - Z ekranami o wymiarach 7 cali lub większymi, dużą mocą obliczeniową i rosnącą liczbą aplikacji pady oferują doświadczenia porównywalne do netbooków. Konkurują o tych samych klientów i szczęśliwie koegzystują.
Trudno nie zgodzić się z powyższym. Urządzenie takie, jak iPad, to po prostu komputer osobisty. Inny system operacyjny i brak klawiatury raczej nie mogą być powodem do wyrzucenia go z tej kategorii. Normalne jest również to, że nowy rodzaj komputerów szybko zdobywa udziały w rynku.
Mając na uwadze te założenia, firma Canalys oceniła, że cały rynek komputerów osobistych wzrósł w ubiegłym kwartale o 19%. Sprzedano 105,8 mln urządzeń. Najsilniejszy wzrost zanotowano w Europie Środkowej (38,4%) i Wschodniej, najmniejszy w Europie Zachodniej (10,7%).
Na trzecie miejsce wśród największych producentów komputerów wskoczyła Apple. Według Canalys firma ta sprzedała 11,5 mln komputerów w ostatnim kwartale 2010 r., co stanowi ponad 10% rynku. Na pierwszym miejscu znalazł się HP (18,7 mln sprzedanych urządzeń), na drugim Acer (13,6 mln). Apple może pochwalić się niezwykłym wzrostem sprzedaży urządzeń komputerowych - o 241%.
Sprzedaż komputerów była mocna w Azji (szczególnie w Chinach i Indiach) i z tych rynków czerpali tacy producenci, jak Lenovo i Dell. W USA sprzedaż nieco się poprawiła. Sprzedaż w Europie może się pogorszyć w związku z rosnącym podatkiem VAT w pięciu krajach (także w Polsce). Canalys przewiduje, że w tym regionie da się zaobserwować obniżanie cen sprzętu w sprzedaży detalicznej.
Jasnym punktem dla przemysłu komputerów osobistych może być to, że Windows 7 staje się akceptowanym system operacyjnym. Może to sprzyjać producentom dostarczającym maszyny dla firm. Canalys odnotowała także mocne zapotrzebowanie na infrastrukturę serwerową. Wynika to faktu, że przedsiębiorstwa schodzą z "budżetów recesyjnych". Jednocześnie jednak Canalys przewiduje chudy rok 2011 dla tych firm, które liczbą na kontrakty z sektorem publicznym.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|