Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi w Polsce: Kraków nie odrobił pracy domowej

14-10-2010, 19:16

Jakość zabezpieczeń sieci bezprzewodowych w Krakowie znacznie spadła w porównaniu z ubiegłym rokiem - wynika z badania przeprowadzonego przez Macieja Ziarka, analityka zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. Zeszłoroczna seria badań objęła 8 miast. Tegoroczne raporty obejmą wszystkie te miasta oraz kilka dodatkowych.

W Krakowie przebadanych zostało ponad 1 700 sieci bezprzewodowych. Wszystkie sieci zostały znalezione podczas jazdy samochodem. Łączna długość trasy wyniosła 11 km.

Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - porównanie z rokiem 2009
fot. Kaspersky Lab - Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - porównanie z rokiem 2009
Kraków wypadł najgorzej z przebadanych do tej pory miast. Nie tylko zmniejszyła się liczba sieci zabezpieczonych najmocniejszymi protokołami WPA oraz WPA2, ale także zwiększyła się ilość sieci całkowicie otwartych. Tymczasem brak zabezpieczeń może przyczynić się do przestępstwa - ostrzegają specjaliści z Kaspersky Lab. Wystarczy, że osoba, która przyłączy się do takiej sieci zacznie udostępniać pliki chronione prawem autorskim lub pobierać nielegalne w Polsce treści. Odpowiedzialność spadnie na właściciela sieci, nie ma bowiem sposobu, by jednoznacznie ustalić, czy dany komputer przyłączony do sieci należy do niego czy nie.

Należy także zaznaczyć, że wybranie szyfrowania WEP nie jest najlepszym wyjściem. Znaleziono w nim bowiem wiele luk umożliwiających uzyskanie dostępu do sieci w kilka sekund. Jeżeli zatem zależy nam na bezpieczeństwie, a także nie chcemy, aby ktoś bezczelnie kradł nam nasze łącze, użyjmy protokołu WPA lub WPA2.

Czytaj także: Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi w Polsce: Katowice pełne sprzeczności

- W badaniach bezpieczeństwa sieci Wi-Fi obserwujemy niestety tendencję spadkową - mówi Maciej Ziarek. - Po dużym sukcesie Torunia, który odnotował około 12% poprawę zabezpieczeń w porównaniu z ubiegłym rokiem, oraz niewielkim wzroście (około 1,5%) Katowic w tym zakresie, z przykrością muszę stwierdzić, że Kraków nie odrobił zadania domowego i poziom zabezpieczeń uległ tam pogorszeniu. Liczę na to, że kolejne miasta pokażą się z lepszej strony, a w przyszłym roku Kraków poprawi swój wynik.

Czytaj także: Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi w Polsce: Nadspodziewanie dobry wynik Torunia

Pełny raport można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab