Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Szkodliwe programy w Polsce - II kwartał 2010

06-08-2010, 14:53

W zestawieniu najczęściej infekowanych miast Polski przez cały II kwartał prowadziła Warszawa, która w porównaniu z I kwartałem zmniejszyła jednak procentowy udział w infekcjach w skali kraju z 33,11% do 17,82% - informują analitycy z Kaspersky Lab.

Najczęściej infekowane polskie miasta, II kwartał 2010
fot. Kaspersky Lab - Najczęściej infekowane polskie miasta, II kwartał 2010
Tylko trzy miasta odnotowały wzrost liczby infekcji: Poznań, Łódź oraz Gdańsk. Nowością w stosunku do I kwartału jest Białystok, z zestawienia zniknęła natomiast Gdynia.

>> Czytaj: Szkodliwe programy w Polsce - I kwartał 2010

Zamieszczona niżej mapa prezentuje poziom infekcji w poszczególnych województwach i została sporządzona w oparciu o znajdującą się obok legendę, gdzie każdy kolor odpowiada procentowemu udziałowi województwa w infekcjach w skali kraju. W II kwartale na mapie Polski nie pojawił się kolor zielony reprezentujący obszary o najmniejszej liczbie infekcji. Przybyło natomiast terenów o stopniu infekcji przekraczającym 9% (województwo wielkopolskie i łódzkie). W stosunku do I kwartału sytuacja znacząco polepszyła się w województwie mazowieckim (wcześniej odsetek zainfekowanych systemów wynosił tam 34,12%, teraz - 19,95%).

Poziom infekcji w województwach, II kwartał 2010
fot. Kaspersky Lab - Poziom infekcji w województwach, II kwartał 2010

  • poniżej 1,5% - kolor zielony
  • między 1,51% a 5% - kolor żółty
  • między 5,01% a 9% - kolor pomarańczowy
  • między 9,01% a 20% - kolor czerwony
  • powyżej 20% - kolor bordowy

Szkodniki wykrywane najczęściej na komputerach Polaków, II kwartał 2010
fot. Kaspersky Lab - Szkodniki wykrywane najczęściej na komputerach Polaków, II kwartał 2010
W zestawieniu szkodliwych programów występujących najczęściej na komputerach polskich internautów dominują aplikacje, które szczególnie aktywnie rozprzestrzeniały się w kwietniu, a w pozostałych miesiącach występowały sporadycznie. Ich kwietniowa aktywność była jednak tak duża, że wystarczyła do zdominowania całego kwartału.

Maciej Ziarek, analityk zagrożeń w Kaspersky Lab Polska, zwraca uwagę na wzrost liczby infekcji fałszywym oprogramowaniem. Istnieje duża szansa na to, że programy z rodziny FakeAV, takie jak Trojan-Ransom.Win32.FakeAV.ab z dziewiątego miejsca, zobaczymy także w III kwartale - czytamy w raporcie. - Bardzo łatwo je zauważyć w systemie, ponieważ bombardują użytkownika komunikatami o konieczności zakupu programu antywirusowego z powodu infekcji różnymi szkodnikami.

>> Czytaj także: Cyberprzestępcy nadal wykorzystują luki w popularnych programach

Pełny raport pt. Szkodliwe programy w Polsce - II kwartał 2010 można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR