Inwestycje w sieci współfinansowane z funduszy UE są na wczesnych etapach zaawansowania. Po trzech latach podpisane umowy obejmują kilka procent przewidzianych budżetów - wynika z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczącego projektów na lata 2007-2013.
reklama
Raport dostępny na stronach UKE odnosi się do Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG), w tym do działań 8.3 i 8.4, Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) oraz Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).
Podstawą do opracowania raportu były informacje uzyskane od Urzędów Marszałkowskich, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz dane zamieszczone na stronie internetowej Władzy Wdrażającej Programy Europejskie.
Budżet przewidziany na rozwój cyfrowy w ramach wymienionych programów wynosi w sumie 5 mld 573 mln zł. UKE zauważa jednak, że ostateczne nakłady będą zależeć od wkładu własnego. Zakładając, że wyniósłby on 15%, nakłady na rozwój cyfrowy mogłyby sięgnąć 6 mld 556 mln zł.
Według UKE środki zaplanowane do chwili obecnej pozwolą na wybudowanie sieci światłowodowej o łącznej długości około 28 tys. km i liczbie 3,5 tys. węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych. Taka sieć mogłaby objąć zasięgiem około 90% odbiorców indywidualnych i biznesowych, z których każdy będzie mógł korzystać z internetu o prędkości od 2 do 10 Mbps.
Niestety stan zaawansowania poszczególnych Programów Operacyjnych nie jest wysoki. Mając na uwadze wartość podpisanych umów, można powiedzieć, że:
W tym miejscu warto zauważyć, że podpisanie umów o dofinansowanie powinno nastąpić do końca 2013 roku, a wydanie i rozliczenie wydatków do końca 2015 roku. Czasu jest już niewiele.
W raporcie UKE czytamy:
...praktycznie we wszystkich województwach projekty dotyczące sieci regionalnej znajdują się na pierwszym z czterech etapów realizacji. Obecny stan realizacji projektów, może wskazywać, że przy szacunkowym, minimalnym czasie realizacji pozostałych trzech etapów (od 1 do 2 lat dla każdego z etapów), projekty mogą nie zostać zakończone w przewidzianych terminach. W przypadku części województw (lubuskie, opolskie, śląskie, pomorskie) niezbędne jest jak najszybsze podjęcie zdecydowanych kroków w celu przyspieszenie tempa prac...
UKE zwraca też uwagę na znaczące różnice pomiędzy regionami. Najbardziej zaawansowana jest realizacja projektów prowadzonych w ramach PO RPW oraz tych przeprowadzanych w województwach małopolskim, wielkopolskim i mazowieckim. Z kolei w ramach PO IG najbardziej angażują się województwa mazowieckie, wielkopolskie i małopolskie.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|