12 kwietnia br. Prezes UKE wydał decyzję zmieniającą przedłożony przez TP projekt oferty ramowej i zatwierdził zmianę Oferty BSA w zakresie części 8 - cennika.
Prezes UKE wprowadził do Oferty BSA, przedłożonej 6 listopada 2009 r. przez TP, zasady przeprowadzania testów zawężenia marży i zawężenia ceny, ustalając jednocześnie, że w przypadku pozytywnego wyniku wyżej wskazanych testów ceny za podstawowe usługi szerokopasmowej transmisji danych zostały ustalone na poziomie nominalnym.
Powyższe nie powoduje zmiany wysokości opłat za świadczenie przez TP hurtowych usług szerokopasmowej transmisji danych - wyjaśnia UKE, a jedynie wprowadzenie do Oferty BSA nominalnych opłat za najbardziej popularne usługi szerokopasmowej transmisji danych (świadczone w technologii ADSL i klasie ruchu UBR), zamiast wzorów służących do obliczania wysokości ceny hurtowej w oparciu o metodę „cena detaliczna minus".
Regulator zaznacza, że wzory te nie zostały całkowicie usunięte z Oferty BSA i obowiązują np. w stosunku do usług świadczonych przez TP w innej od ADSL technologii (VDSL, SHDSL) oraz innej od UBR klasie ruchu (CBR, VBR rt/nrt). Testy zawężenia marży i zawężenia ceny mają służyć sprawdzeniu czy opłaty za usługi detaliczne TP zostały ustalone na poziomie, który umożliwia przedsiębiorcom telekomunikacyjnym korzystającym z usług hurtowych oferowanych przez TP na stworzenie usługi detalicznej konkurencyjnej w stosunku do usług detalicznych TP w zakresie szerokopasmowej transmisji danych.
Konsekwencją negatywnego wyniku testu zawężenia marży dla danej usługi detalicznej ma być ustalenie opłaty za hurtowe usługi szerokopasmowe, przy zastosowaniu metody „cena detaliczna minus" z upustami hurtowymi wskazanymi w Ofercie BSA. Natomiast konsekwencją negatywnego wyniku testu zawężenia ceny powinno być nie wprowadzenie do obrotu nowej usługi detalicznej TP lub dostosowanie wysokości opłat za tę usługę co najmniej do poziomu wskazanego przez Prezesa UKE - czytamy w komunikacie regulatora.
Zdaniem Prezesa UKE określenie opłat za usługi dostępu szerokopasmowego w ich nominalnej wysokości przyczyni się do zwiększenia czytelności oraz przejrzystości Oferty BSA w zakresie opłat, a także zapewni stabilizację obecnego poziomu przedmiotowych opłat hurtowych. Regulator uważa również, że przedmiotowa zmiana Oferty BSA jest zgodna z oczekiwaniami uczestników rynku telekomunikacyjnego, które mają swój wyraz w porozumieniu zawartym pomiędzy TP a Prezesem UKE w dniu 22 października 2009 r. W porozumieniu tym TP zobowiązała się dobrowolnie m.in. do stosowania opłat, za usługi dostępu szerokopasmowego na poziomie odpowiadającym ich nominalnej wysokości.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*