Kaspersky Lab uzyskał w Stanach Zjednoczonych patent na sprzętowy system antywirusowy zwalczający m.in. rootkity i bootkity. Rozwiązanie to pozwoli pokonać ograniczenia ochrony komputerowej związane z systemami operacyjnymi - zapewniają przedstawiciele firmy.
reklama
Opatentowane urządzenie jest instalowane pomiędzy sterownikiem (dyskiem twardym lub SSD) a jednostką obliczeniową (procesorem lub RAM), po czym zostaje połączone z szyną systemową lub zintegrowane ze sterownikiem dysku. Może działać niezależnie lub w połączeniu z oprogramowaniem antywirusowym, w obu przypadkach korzystając z własnych baz danych.
Technologia ta jest implementowana na poziomie sprzętu a nie oprogramowania, nie zależy więc od konfiguracji systemu operacyjnego i może skutecznie zwalczać szkodliwe programy, które zwiększają swoje przywileje w systemie, np. rootkity. Zagrożenia tego typu mogą zablokować uruchomienie aplikacji antywirusowej, śledzić jej działania i odzyskiwać usunięte przez nią szkodliwe procesy, modyfikować opcje usuwania w rejestrze systemowym itd. Taka aktywność okazuje się nieskuteczna w przypadku rozwiązania sprzętowego, które nie działa w zainfekowanym środowisku systemu operacyjnego.
Ponieważ urządzenie posiada własny procesor i RAM, nie pochłania zasobów komputera, do którego jest podłączone. Jeżeli jest taka konieczność, można podłączyć do niego oddzielne źródło zasilania. Co więcej, sprzętowe rozwiązanie antywirusowe bezproblemowo integruje się z innymi rozwiązaniami bezpieczeństwa, jak również z oprogramowaniem serwerowym i wyspecjalizowanymi komputerami, np. ATM - zachwala świeżo opatentowaną technologię jej twórca, Oleg Zajcew z Kaspersky Lab.
Jak poinformował Piotr Kupczyk, dyrektor działu prasowego w Kaspersky Lab Polska, firma złożyła ponad 50 wniosków patentowych w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chinach i Europie. W ubiegłym roku udało się jej opatentować kilka technologii, w tym pozwalającą na wykrywanie nieautoryzowanych modyfikacji danych przy małym zużyciu zasobów systemowych oraz wspomagającą tropienie nieznanych szkodliwych programów. Kaspersky Lab może się też pochwalić patentem na technologię wykrywającą tekst w obrazach rastrowych, która usprawnia walkę ze spamem.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*