Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Szkodliwe programy w Polsce - IV kwartał 2009

11-02-2010, 22:49

Zestawienie szkodników czyhających na polskich internautów w ostatnim kwartale ubiegłego roku, przygotowane przez Kaspersky Lab, zdominowały aplikacje rozpowszechniane w okresie świątecznym, kiedy to użytkownicy zdają się zwracać mniejszą uwagę na bezpieczeństwo. Najbardziej zainfekowanym miastem - kolejny już raz - okazała się Warszawa.

robot sprzątający

reklama


Najczęściej infekowane miasta Polski
fot. Kaspersky Lab - Najczęściej infekowane miasta Polski
Z porównaniu z III kwartałem z zestawienia zniknął Bolesławiec, a na jego miejscu z jednoprocentowym udziałem znalazł się Kraków. W IV kwartale największy wzrost infekcji odnotowała Bydgoszcz, natomiast spadek w stosunku do III kwartału - Lublin (aż o 6 pozycji). Bez większych zmian na liście pozostają Warszawa oraz Gdańsk, zajmujące odpowiednio pierwsze i przedostatnie miejsca.

Mapa przygotowana przez ekspertów z Kaspersky Lab prezentuje, jaki poziom infekcji miał miejsce w konkretnych województwach. Potwierdza się fakt, że okres świąteczny sprzyja większej liczbie infekcji. W III kwartale pięć województw przekroczyło 5-procentowy próg infekcji. W IV kwartale jest ich już 7 (niewiele zabrakło, by było ich 8 - "starało" się o to województwo lubelskie, w którym liczba infekcji wyniosła 4,89%).

>> Czytaj także: Co czyhało na polskich internautów w III kwartale 2009 r.

Poziom infekcj w poszczególnych województwach
fot. Kaspersky Lab - Poziom infekcj w poszczególnych województwach
Zastosowane na mapie kolory odpowiadają procentowemu udziałowi danego województwa w skali kraju:

  • poniżej 5% - kolor żółty,
  • między 5,01% a 20% - kolor pomarańczowy,
  • między 20,01% a 30% - kolor czerwony,
  • powyżej 30% - kolor bordowy.

Szkodniki atakujące najczęściej Polaków
fot. Kaspersky Lab - Szkodniki atakujące najczęściej Polaków
Na liście oprogramowania, które najczęściej infekowało komputery polskich użytkowników, w IV kwartale pojawiło się wiele nowości. Jedynie nieliczne szkodniki utrzymały się na liście z dość znaczącymi zmianami w lokacie, wśród nich Win32.PopMenu.i, który odpowiada za wyświetlanie reklam w przeglądarce i bezpośrednio w systemie użytkownika, a także Win32.Agent.avyh otwierający Internet Explorera w ukrytym oknie.

Do największych zmian zaliczyć można pojawienie się w zestawieniu rootkitów (TDSS.z oraz TDSS.aa), czyli programów, które ukrywają pliki i procesy. Szczytowy okres dla większości szkodników z listy przypada na połowę i koniec grudnia, przez co można domniemać, że miały one za zadanie wykradać hasła i dane w okresie świątecznym, kiedy użytkownicy są bardziej skorzy do klikania w linki i otwierania załączników zawierających rzekome e-kartki.

Poniższa mapa prezentuje, jaki poziom infekcji miał miejsce w konkretnych województwach. Wszystko zostało sporządzone w oparciu o poniższą legendę, gdzie konkretny kolor odpowiada procentowemu udziałowi województwa w infekcjach w skali kraju. Potwierdza się fakt, że okres świąteczny sprzyja większej liczbie infekcji. W III kwartale 5 województw przekroczyło 5% próg infekcji. W IV kwartale jest ich już 7 (niewiele zabrakło, by było ich 8 - "starało" się o to województwo lubelskie, w którym liczba infekcji wyniosła 4,89%).

 

  • poniżej 5% - kolor żółty
  • między 5,01% a 20% - kolor pomarańczowy
  • między 20,01% a 30% - kolor czerwony
  • powyżej 30% - kolor bordowy

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Pomysły na walentynki w sieci

Źródło: Kaspersky Lab