Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Mamy szukają informacji w sieci, ale nie bardzo im wierzą

05-12-2009, 20:20

Dla 90% internautek spodziewających się dziecka internet stanowi podstawowe źródło informacji o ciąży i rodzicielstwie - wynika z badań przeprowadzonych przez Gemius SA we współpracy z wydawnictwem Edipresse. Paradoksalnie jednak wiadomości pochodzące z internetu uznawane są za mniej wiarygodne niż pozyskane w inny sposób.

Ważność źródeł informacji związanych z ciążą i rodzicielstwem
fot. Gemius - Ważność źródeł informacji związanych z ciążą i rodzicielstwem
Respondentki, zapytane o ważność poszczególnych źródeł, w pierwszej kolejności wskazywały informacje podawane przez lekarzy i pielęgniarki. Jako ważne określiły również rady rodziców i teściów. Na kolejnych miejscach znalazły się książki, czasopisma dla rodziców oraz porady znajomych i przyjaciół. 86% badanych za ważne uznało serwisy poświęcone ciąży i rodzicielstwu. Najmniej istotnymi źródłami okazały się fora internetowe i grupy dyskusyjne, prasa, a także telewizja.

- Z raportu wynika, że paradoksalnie, mimo dużej popularności, wiadomości pochodzące z internetu cieszą się mniejszym zaufaniem badanych, niż informacje pochodzące z innych źródeł - wyjaśnia Anna Sulińska, Młodszy Badacz w Zespole Badań Ilościowych Gemius, autorka raportu „Ciąża i rodzicielstwo”.

W sieci kobiety raczej uzupełniają informacje pochodzące z innych miejsc. Jest to tym łatwiejsze, że jak przyznaje około połowy badanych, internet przewyższa inne źródła pozyskiwania wiadomości, jeśli chodzi o „różnorodność prezentowanych porad” oraz „kompleksowość informacji”. Z kolei wiarygodność i rzetelność oferowanych w internecie treści zostały ocenione jako gorsze lub porównywalnie dobre do pozostałych źródeł.

>> Czytaj także: Mamypomysl pozyskał nowych inwestorów

Z badania ponadto wynika, że internautki oczekujące potomstwa najczęściej szukają wiadomości na temat przebiegu ciąży, rozwoju oraz pielęgnacji dzieci. Matki dzieci poniżej 3 lat są najbardziej zainteresowane informacjami związanymi ze zdrowiem i rozwojem najmłodszych oraz wiadomościami o produktach dla dzieci. Natomiast osoby posiadające dzieci w wieku od 3 do 6 lat chciałyby jak najwięcej dowiedzieć się o zdrowiu, wychowaniu oraz edukacji i rozwoju dzieci.

Badanie „Ciąża i rodzicielstwo” zostało zrealizowane za pomocą ankiet emitowanych na witrynach internetowych korzystających z bezpłatnej wersji systemu stat24 lub bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Były one emitowane losowo w dn. 9-22.09.2009. Analizą objęto odpowiedzi 1638 internautek w wieku 18 lat i więcej, które posiadają dzieci bądź dziecko do 6 roku życia lub spodziewają się potomstwa.

>> Czytaj także: Rodzice doceniają e-dzienniki


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Naklejką też zapłacisz

Źródło: Gemius