Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kolejny kraj zarzuca amerykańskiej firmy uchylanie się od płacenia podatków. Prawnicy uważają, że Google może przegrać.

Krajowe oddziały Google nie rozliczają się z klientami

Google, lider rynku reklamy online na świecie, swoją europejską siedzibę ma stolicy Irlandii - Dublinie. Tam też zlokalizowana jest większość administracji oraz księgowości firmy. Klienci dokonują płatności na rzecz irlandzkiej firmy, a nie krajowych oddziałów Google. Na tej podstawie amerykańska firma rozlicza się z podatków jedynie z urzędem skarbowym Zielonej wyspy.

Odmienne zdanie w tej kwestii ma jednak rząd Turcji. Po trwającym przeszło rok postępowaniu wyjaśniającym, na Google nałożono karę finansową w wysokości 71 milionów lir tureckich (32 miliony euro) za rzekome uchylanie się od płacenia podatków w Turcji. Audyt wykonany na zlecenie lokalnych władz wykazał, że Google winna zapłacić podatki od przychodów generowanych przez jej turecką spółkę-córkę. Nie może przy tym mieć znaczenia fakt, że wszelkie płatności wykonywane są na rzecz firmy w Irlandii.

Pytany przez TechCrunch turecki prawnik przyznaje rację swojemu rządowi. Podkreślił on, że Amerykanie założyli w Turcji pełnoprawną i całkowicie niezależną firmę pod nazwą Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., a nie zwykły oddział zagraniczny. Stąd też firma ta zobowiązana jest do płacenia podatków w Turcji.

Zabiegi księgowe i rejestracja na Bermudach

Google zdecydowanie wszelkie zarzuty odpiera, podkreślając, że działa zgodnie z prawem każdego państwa, w którym prowadzi swoje operacje. Jej przedstawiciele podkreślili, że trwają negocjacje z władzami Turcji.

W kwietniu br. wyszło także na jaw, że stratne z powodu unikania przez Google podatków mogą być także Irlandia oraz Wielka Brytania. Ta ostatnia bowiem nakłada na firmy wysoki, 28-procentowy podatek dochodowy. Dzięki zabiegom księgowym większość przychodów ze Zjednoczonego Królestwa wytwarzana była teoretycznie w Irlandii. Mogło to kosztować Wielką Brytanię nawet 100 milionów funtów.

135 milionów euro mogła stracić z kolei Irlandia, gdyż okazało się, że w 2007 roku irlandzki oddział Google należał do firmy zarejestrowanej na Bermudach, co pozwoliło uniknąć zapłacenia podatków urzędowi skarbowemu w Dublinie (choć stawka i tak jest niska - 12,5 procent).


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Microsoft: Kolejne zwolnienia

Źródło: TechCrunch Europe