Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy faktury elektroniczne można korygować w formie papierowej

GazetaPrawna.pl 11-09-2009, 19:01

Niestety Polska, korzystając z opcji zawartej w dyrektywie VAT wprowadziła najbardziej restrykcyjny model fakturowania elektronicznego.

Dyrektywa wymaga, żeby faktura elektroniczna opatrzona była podpisem elektronicznym lub wystawiona za pomocą systemu elektronicznej wymiany danych (EDI). Państwa członkowskie są jednak uprawnione zarówno do wprowadzenia rozwiązań bardziej liberalnych, jak i rozwiązań bardziej restrykcyjnych (podpis elektroniczny oparty na kwalifikowanym certyfikacie i wystawiony za pomocą bezpiecznego urządzenia służącego do składania podpisów elektronicznych).

Polska wybrała opcję najbardziej restrykcyjną i kosztowną dla podatników. Jedyną sensowną alternatywą dla polskich podatników pragnących wystawiać faktury elektroniczne jest korzystanie z systemów elektronicznej wymiany danych (EDI), które są na szczęście dużo mniej sformalizowane.

Rozporządzenie ministra finansów w sprawie faktur elektronicznych nakazuje zachować formę elektroniczną w przypadku wystawiania faktur korygujących i duplikatów. W przypadkach gdy przeszkody formalne lub techniczne uniemożliwiają wystawianie i przesłanie dokumentu w formie elektronicznej, rozporządzenie pozwala także na wystawianie ich w formie papierowej.

Szczegóły w Gazecie Prawnej w artykule Czy faktury elektroniczne można korygować w formie papierowej

Jerzy Martini, doradca podatkowy Baker & McKenzie

gazeta prawna


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Gazeta Prawna