Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Struktury deklaracji elektronicznych będą publikowane online

Łukasz Zalewski 10-09-2009, 18:15

Ministerstwo Finansów chce od 1 stycznia 2010 r. publikować informatyczne struktury (kod XML [XSD]) e-deklaracji oraz zgłoszeń NIP składanych drogą elektroniczną, na stronie internetowej resortu, a nie w rozporządzeniach ministra finansów. Takie rozwiązanie ma ułatwić pracę urzędnikom i informatykom przygotowującym programy do obsługi komputerowej e-deklaracji.

robot sprzątający

reklama


Obecna Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) daje prawo ministrowi finansów do wydawania rozporządzeń w sprawie struktury logicznej e-deklaracji. Zdaniem MF publikowanie rozporządzeń jest bardzo kłopotliwe, zarówno dla ministra, jak i podatników, ponieważ każda zmiana w rozporządzeniu, np. nazwy urzędu skarbowego, powoduje konieczność wydania nowego, liczącego kilkadziesiąt stron rozporządzenia.

Struktury logiczne mają charakter techniczno-informatyczny, a zatem informatycy, którzy tworzą programy komputerowe do obsługi e-deklaracji, muszą śledzić na bieżąco zmiany prawne, co jest dla nich uciążliwe. Ministerstwo podaje, że jeśli stan prawny się nie zmieni, to na przestrzeni kilku lat objętość wszystkich załączników do rozporządzeń w sprawie e-deklaracji będzie wynosić kilka lub nawet kilkanaście tysięcy stron, na co składać się będą przede wszystkim struktury logiczne kolejnych wersji deklaracji podatkowych.

Zaproponowane zmiany pozytywnie oceniają eksperci.

Więcej w Gazecie Prawnej w artykule Struktury deklaracji elektronicznych będą publikowane na stronie www

Łukasz Zalewski

gazeta prawna


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Gazeta Prawna