Hewlett-Packard zapowiedział, że osoby, które po 26 czerwca zakupią komputery tej firmy, będą mogły bezpłatnie zaktualizować system do najnowszej wersji, gdy pojawi się ona na rynku. Czytelnicy Dziennika Internautów poinformowali, że koszt takiego uaktualnienia sięga 125 PLN.
reklama
Z informacji podanych pod koniec czerwca przez HP wynikało, że na darmową aktualizację mogą liczyć osoby, które zakupią jeden z określonych modeli i zarejestrują się na specjalnej stronie. Firma zastrzegła, że koszty przesyłki oraz opłaty manipulacyjne zostaną ustalone w zależności od punktu sprzedaży i w poszczególnych krajach mogą się różnić.
O jakich kosztach można mówić w przypadku Polski? Czytelnicy Dziennika Internautów poinformowali, że za możliwość zaktualizowania systemu Windows Vista do najnowszej wersji, która trafi na rynek 22 października, zapłacimy 29.90 EUR, co według dzisiejszego kursu jest równoznaczne ok. 125 PLN.
To chyba troszkę za dużo jak na wysłanie płytki z systemem - komentuje jeden z Czytelników. Ciekawie o kłopotach związanych z aktualizacją systemu pisze na swoim blogu także internauta o nicku Kubofonista.
Co na to HP?
Dziennik Internautów zwrócił się do działu PR firmy HP Polska z pytaniem, dlaczego rzekomo bezpłatne uaktualnienie systemu do najnowszej wersji kosztuje Polaków tak drogo. Skontaktował się z nami rzecznik prasowy Dariusz Wałach, który zapewnił, że aktualizacja systemu jest bezpłatna, koszty, które są naliczane, to koszty związane z obsługą i wysyłką nośnika. Jego zdaniem wiele osób wypowiadających się na ten temat zapomina, że przeprowadzenie takiej akcji nie przebiega bezkosztowo.
Dowiedzieliśmy się też, że HP Polska nie ma wpływu na wysokość kwoty, którą trzeba będzie uiścić, chcąc uaktualnić system do Windows 7. Są to kalkulacje kosztowe agencji zewnętrznych obsługujących program (koszt ich pracy, cena nośnika, przesyłka, etc.) - poinformował rzecznik, dodając: Kuriozum stanowią także opinie porównujące - na jednym poziomie - koszt systemu Windows 7 do kosztów, które HP pobiera za techniczną obsługę tego programu. Nawet laik zdaje sobie sprawę, że zakupienie pełnego systemu operacyjnego Windows w cenie ok. 100 PLN jest nierealne.
W takiej sytuacji warto przytoczyć udostępnione przez Microsoft informacje dotyczące cen różnych wersji Windows 7. Pierwsze wiarygodne doniesienia na ten temat pojawiły się pod koniec czerwca. Na łamach Windows 7 Team Blog opublikowano wywiad z Bradem Brooksem, który podał w miarę szczegółowy cennik mający obowiązywać w Stanach Zjednoczonych.
Aktualizacje:
Pełne wersje:
Niedługo potem w serwisie Ars Technica Emil Protalinski poinformował o cenach, które będą obowiązywać w krajach Unii Europejskiej.
Aktualizacje:
Pełne wersje:
Warto odnotować, że Microsoft planował wtedy jeszcze sprzedawać w Europie system bez przeglądarki internetowej, z czego potem się wycofał.
Na początku sierpnia Brandon LeBlanc powiadomił na oficjalnym blogu Windows 7 o planach wprowadzenia na amerykański rynek pakietu Windows 7 Family Pack, który umożliwi instalację systemu Windows 7 Home Premium na trzech oddzielnych komputerach w ramach jednego gospodarstwa domowego. Pakiet wyceniono na 149.99 USD. Jednocześnie podane zostały ceny usług Windows Anytime Upgrade (uaktualnienie systemu Windows w dowolnej chwili):
Przedwczoraj natomiast Microsoft poinformował o planach udostępnienia pakietu Windows 7 Family Pack w niektórych krajach Europy (Polska nie załapała się niestety do grona wybrańców).
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*