Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

BSA: 10 mln dolarów za pirackie oprogramowanie

24-07-2009, 09:43

Tyle zdaniem Business Software Alliance wyniosły koszty używania przez firmy nielicencjonowanego oprogramowania w pierwszych sześciu miesiącach 2009 roku w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Prócz tego BSA wszczęło ponad 4 000 postępowań sądowych przeciwko piratom w tym regionie.

robot sprzątający

reklama


Według szacunków BSA na kwotę ponad 10 milionów dolarów składają się 3,4 mln dolarów z tytułu odszkodowań oraz 6,6 mln dolarów w ramach legalizacji oprogramowania. Powyższe dane nie uwzględniają poniesionych przez firmy kosztów prawnych.

W Polsce w pierwszym półroczu 2009 roku firmy zapłaciły ponad 74 tys. dolarów z tytułu odszkodowań oraz ponad 12 tys. dolarów w ramach legalizacji posiadanego oprogramowania. BSA wspomina o drugiej największej w historii ugodzie. Zawarto ją w czerwcu w 2009 r. z niemiecką firmą, która poniosła koszt ponad 1,5 mln dolarów tytułem odszkodowania i legalizacji posiadanego oprogramowania.

BSA otrzymuje tygodniowo około 100 zgłoszeń przypadków naruszeń praw autorskich do oprogramowania. Zgłoszeń o przypadkach piractwa komputerowego można dokonywać również za pośrednictwem polskiego serwisu internetowego BSA. Bartłomiej Witucki, koordynator i rzecznik BSA w Polsce podaje, iż najczęściej zawiadomienia składają zwolnieni pracownicy. Jego zdaniem "zwykle informacje te są dość precyzyjne i wiarygodne".

"BSA każdego dnia w regionie EMEA przeprowadza ponad 30 działań prawnych" – mówi Sarah Coombes, dyrektor ds. prawnych BSA i dodaje: "W obecnej sytuacji ekonomicznej dziwić może fakt, że tak dużo firm wciąż łamie prawo autorskie, używając nielegalnego oprogramowania, narażając się na ryzyko konsekwencji prawnych i finansowych, w tym utracenia płynności finansowej".


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: DI24.pl