Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wypożyczanie oprogramowania zamiast kupna licencji?

07-03-2009, 14:18

Usługi Software-as-a-Service (SaaS) stają się w niektórych krajach coraz popularniejsze, przejmując dużą część budżetów poświęconych nowym systemom i aplikacjom. Takie rozwiązanie może być korzystne dla projektów trudnych w utrzymaniu, jak w przypadku sklepów internetowych czy systemów CMS.

robot sprzątający

reklama


Tendencja do wypożyczania oprogramowania widoczna jest także w Polsce. Jak podają analitycy DiS, obecnie istnieje 100 firm tworzących programy na żądanie i tyleż samo firm wynajmujących aplikacje na zasadach SaaS. Ich klienci w ramach abonamentu mogą korzystać z różnego rodzaju oprogramowania, nie kupując doń licencji.

W Polsce programy dostosowane do modelu SaaS oferują firmy różnej wielkości - od międzynarodowych korporacji, takich jak Microsoft, SAP, Oracle, po firmy lokalne, takie jak BPSC, Comarch, Heuthes, netCRM, Power Media czy QBS.

Na model SaaS stawiają też, do niedawna marginalizowani przez rynek, dostawcy usług internetowych (ISP). Zauważyli oni, że samo utrzymywanie domen to dla klientów zbyt mało, a dostarczanie prostych gotowych aplikacji może ich przekonać do pozostania, a nawet zwiększenia zakupów. Spośród takich dostawców warto wymienić firmy Aptus, DigitalArt, SOTE czy WizjaNet.

W trybie SaaS pojawiają się w ofercie krajowej również aplikacje typu open source. Oprogramowanie to uznawane jest jednak przez użytkowników za trudne w utrzymaniu. Można tu znaleźć systemy CMS, CRM, a nawet sklepy internetowe.

Według badań DiS najbardziej korzystnym, generującym największą sprzedaż rodzajem oprogramowania oferowanego w modelu SaaS jest to najbardziej zmonopolizowane. Chodzi o programy znajdujące zastosowanie w takich obszarach, jak aukcje internetowe (eProcurement), handel mobilny, bankowość elektroniczna (e-banking), sklepy internetowe (e-commerce) czy też księgowość dla MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw.

Na podstawie wyników finansowych 20 największych dostawców tego typu usług w 2007 r. można stwierdzić, że te obszary stanowią ponad 75% sprzedaży SaaS w Polsce. Pozostała oferta: HR, ERP i CRM, czy gotowe systemy CMS, to jak na razie margines sprzedaży, gdzie o niszowych monopolistów jeszcze przez pewien czas będzie trudno.

Z drugiej strony wśród pięciu naczęściej oferowanych funkcji oprogramowania w modelu wypożyczania oprogramowania znajduje się CRM, wspomaganie procesów sprzedaży, obsługa finansowo-ksiegowa, analizy i raportowanie oraz zagadnienia kadrowo-płacowe.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: DiS