Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

ZUS i NFZ nie zawsze są przyjazne niepełnosprawnym, ale może przynajmniej ich strony internetowe spełnią oczekiwania niewidomych i niesłyszących. Stowarzyszenie "Widzialni" zorganizowało konkurs, w ramach którego zostaną wyłonione najbardziej dostępne witryny.

robot sprzątający

reklama


Konkurs "Strona Internetowa Bez Barier" został zorganizowany przez Stowarzyszenie Widzialni oraz media Agory pod patronatem Polskiego Związku Głuchych, Polskiego Związku Niewidomych oraz Amnesty International.

Zamknięta została lista uczestników pierwszej edycji konkursu.  Zgłosiły się 74 firmy (48) i instytucje publiczne (25), wśród nich m.in.: ZUS, Narodowy Fundusz Zdrowia, Sąd Najwyższy, MSWiA, a z uczestników komercyjnych Generali, BRE Bank, Fundacja Polsat, AmRest, LPP. Serwisy walczą w dwóch kategoriach: strona administracji publicznej i strona komercyjna.

W ramach konkursu zostaną wyłonione po trzy serwisy w każdej kategorii.

- Niepełnosprawni konsultanci przeprowadzili do tej pory kilkadziesiąt audytów stron administracji publicznej (...) Nie są w żaden sposób związani zawodowo z IT, ponieważ nie pełnią roli ekspertów w przeprowadzanych audytach. Podczas audytu serwis sprawdzają z punktu widzenia przeciętnego użytkownika, ale oczywiście pod kątem swojej niepełnosprawności. Osoby niewidome korzystają z programów czytających Window Eyes i JAWS, osoby niedowidzące korzystają z programów powiększających, a osoby głuche sprawdzają serwis pod kątem zrozumienia tekstów (...) W części drugiej bierze udział ekspert z dziedziny dostępności stron internetowych (związany zawodowo z IT), który sprawdza serwis, uwzględniając różne poziomy dostępności określone w dokumencie WCAG. Łącząc analizę ekspercką z user experience, otrzymujemy pełny obraz dostępności strony internetowej - mówi Aleksandra Mila z Niewidzialnych, tłumacząc zasady konkursu.

Finału konkursu już 26 marca 2009 r. Ogłoszenie wyników poprzedzi konferencja na temat "Niepełnosprawni w sieci", w której wezmą udział przedstawiciele MSWiA, Polskiego Związku Niewidomych, Polskiego Związku Głuchych, Uniwersytetu Śląskiego, Urzędu Miasta Poznania, Stowarzyszenia Integracja.

Po co to wszystko? Wprowadzenie zasad dostępności określonych przez organizację W3C, rekomendowaną przez Unię Europejską, gwarantuje dzisiaj wielu grupom niepełnosprawnych swobodny dostęp do informacji w internecie. Warto pamiętać, że niewidomi, niedowidzący, głusi, głuchoniemi, osoby niepełnosprawne ruchowo i intelektualnie stanowią 19% całego społeczeństwa polskiego (wg danych GUS z 2004). Nie należy zapominać, że udostępniając strony internetowe dla tych osób, umożliwiamy wielu ludziom aktywny udział w społeczeństwie, co stanowi podstawę wyrównywania szans w wielu dziedzinach życia.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Widzialni