Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Szukasz pracy? Ucz się Javy i PHP!

20-02-2009, 09:37

Ofert pracy dla informatyków nie brakuje, ale najczęściej poszukiwani są programiści znający popularne języki programowania. Coraz częściej wymagane jest również wykształcenie kierunkowe i np. dobra znajomość angielskiego – wynika z analizy przeprowadzonej przez portale Pracuj.pl i Jobs4it.pl.

Tylko w portalu Pracuj.pl zamieszczono w ubiegłym roku prawie 11 tysięcy ofert pracy dla specjalistów IT. Najwięcej z nich pochodziło z firm branży telekomunikacyjnej i zaawansowanych technologii - ponad 4 tys. Duże zapotrzebowanie na takich pracowników odnotowały także branże: IT, bankowość, finanse i ubezpieczenia oraz handel i sprzedaż, z których pochodziło łącznie 38% wszystkich ofert.

Ponad 13% ofert pracy skierowanych było do programistów różnych języków programowania i to oni stanowią aż połowę zestawienia 10 najbardziej poszukiwanych przez pracodawców stanowisk. Najczęściej poszukiwani są programiści Java, PHP i .NET, rzadziej C++. Warto tu dodać, że ogłoszenia dotyczące 10 najbardziej poszukiwanych stanowisk w 2008 roku stanowiły łącznie ponad 20% wszystkich ofert na stanowiska w IT.

Wśród podstawowych wymagań najczęściej powtarzały się: znajomość określonego języka programowania, relacyjnych baz danych, technologii internetowych oraz specyfikacji aplikacji internetowych. Często wymagane jest wyższe wykształcenie kierunkowe, umiejętność analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów, umiejętność pracy w grupie i dobra znajomość języka angielskiego.

W grupie najbardziej poszukiwanych pracowników oprócz programistów znaleźli się testerzy oprogramowania, graficy, webmasterzy. Pomimo powszechnego mniemania, że specjaliści IT są zawsze i wszędzie poszukiwani, nie dotyczy to wszystkich specjalizacji.

Największe zapotrzebowanie na pracowników IT widoczne było w województwie mazowieckim, w którym poszukiwano niemal 4 tys. pracowników, z czego aż 94% wszystkich ogłoszeń stanowiły oferty kierowane do specjalistów. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: dolnośląskie, małopolskie i śląskie, oferując łącznie prawie 3 tysiące stanowisk. Specjaliści IT nie mieli dużego wyboru ofert pracy w województwach: podlaskim, świętokrzyskim i lubuskim, w każdym z nich w 2008 roku czekało na nich niewiele ponad 150 miejsc pracy.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Który bank da Ci kredyt?

Źródło: Jobs4it