Pojawiła się długo oczekiwana Fedora 9 o nazwie kodowej "Sulphur". W tej dystrybucji Linuksa znalazło się wiele nowości, w tym nowe środowisko graficzne i ułatwienia dla administratorów.
Przede wszystkim Fedora 9 została domyślnie wyposażona w nowe środowisko graficzne KDE 4. Pisaliśmy o nim już w styczniu br. Posiada ono wiele znaczących zmian, zarówno w interfejsie użytkownika, jak i w wielu podsystemach.
Ponadto Fedora 9 zawiera pierwszy, trwały i niedestrukcyjny LiveUSB. Oznacza to, że pendrive może stać się w pełni bootowalną i funkcjonalną Fedorą, którą można nosić ze sobą wszędzie i używać na każdym komputerze.
Poprzez trwałość rozumie się możliwość dowolnej zmiany systemu, aktualizacji oraz zapisywania wyników swojej pracy. Niedestrukcyjność natomiast oznacza możliwość stworzenia przenośnego systemu na każdym kluczu USB z przynajmniej jednym gigabajtem wolnego miejsca, bez potrzeby wykonywania uciążliwych backupów, reformatowania, repartycjonowania i innych zbędnych czynności.
System Fedora 9 w nowej odsłonie wykorzystuje domyślnie nowy PackageKit - narzędzie umożliwiające w prosty i elastyczny sposób zarządzanie oprogramowaniem w każdej dystrybucji Linuksa. Narzędzie to jest kompatybilne z wieloma istniejącymi systemami zarządzania pakietami i udostępnia łatwe w użyciu narzędzia graficzne do instalacji i aktualizacji oprogramowania.
Zaletą PackageKit jest właśnie to, że współpracuje ono ze wszystkimi dystrybucjami Linuksa i dlatego użytkownicy nie muszą już pamiętać poleceń lub narzędzi zależnych od dystrybucji, którą wybrali.
Administratorom systemów Fedora 9 oferuje również nowy system FreeIPA (ang. "Identity, Policy, and Auditing"). Umożliwia on łatwe zarządzanie informacjami bezpieczeństwa, takimi jak autoryzacje dla ludzi i komputerów w dużym, zróżnicowanym środowisku. W przeszłości administratorzy musieli tworzyć swoje własne rozwiązania służące do konfiguracji usług, domen, ustawień bezpieczeństwa oraz współdziałaniu wszystkiego z domenami Microsoft Windows itd.
Celem FreeIPA jest stworzenie jednego zestawu narzędzi z łatwym interfejsem WWW oraz narzędzi tekstowych, które pozwalałyby administratorowi na łatwe udostępnianie oraz uruchamianie wszystkich tych usług. Na tę chwilę zagadnienia związane z "I" (Identity) zostały ukończone i trwają prace nad zagadnieniami związanymi z "P" oraz "A" (Policy, Auditing).
Nową funkcjonalność zyskał także NetworkManager. Teraz świetnie współpracuje on ze statycznym adresowaniem IP, zezwala na wielokrotne połączenia i dzielenie połączenia. Oferuje też łatwą edycję połączeń i obsługuje sieć mobilną. Dzięki solidnej pracy NetworkManager może być domyślnie używany w Fedorze 9 tak, jak było to pierwotnie planowane.
Nową Fedorę 9 można pobrać ze stron fedoraproject.org. Dostępna jest również lista zmian w języku polskim.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*