Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wiadomości e-mail, rzekomo pochodzące z serwisu Kartki Onet.pl, zalały dziś skrzynki polskich internautów. Coraz więcej Czytelników zgłasza nam kolejne przypadki otrzymania świątecznych kartek z linkiem do życzeń, pod którym prawdopodobnie może znajdować się złośliwy kod, bo żadnych życzeń tam nie znajdziecie.

robot sprzątający

reklama


E-maile, których kopie przesyłają nam Czytelnicy Dziennika Internautów są łudząco podobne do standardowego powiadomienia o otrzymaniu wirtualnej kartki z życzeniami w serwisie Onet.pl Kartki.

From: kartki.onet.pl
Sent: Monday, December 17, 2007 6:41 PM
Subject: Kartki Onet.pl


Z przyjemnością zawiadamiamy, że w serwisie Kartki Onet.pl czeka przygotowana specjalnie dla Ciebie kartka wysłana przez kartki@onet.pl. Aby ją zobaczyć kliknij na link
http://www7.kartki.onet.pl-token94731296/95710531-0583782-9885210.html

Kartki Onet.pl
--
http://kartki.onet.pl/ - Wyślij kartke do swoich znajomych!


Czytelnicy pod wskazanym w e-mailu adresem trafiali jednak na stronę z informacją o konieczności zainstalowania odtwarzacza animacji flash, by móc obejrzeć kartkę. W rzeczywistości autor tych "życzeń" podsuwał internautom program zawierający wirusa.

Sytuacja wydaje się łudząco podobna do tej, która wydarzyła się miesiąc temu, kiedy to polskich internautów zalały wiadomości e-mail zachęcające do odwiedzenia profilu sexy użytkownika serwisu Fotka.pl. Podobnie jak dziś, po wejściu na stronę, do której prowadził link w e-mailu, pojawiał się komunikat informujący o konieczności instalacji odtwarzacza Flash Player, który w rzeczywistości okazał się być złośliwym kodem.

Obecnie pod adresami podanymi w rozsyłanych dziś e-mailach nie są dostępne żadne strony internetowe.

Początek adresu, który pojawia się w fałszywym mailu jest, podobnie jak w przypadku wiadomości z serwisu Fotka.pl, łudząco podobny do prawdziwego adresu witryny z kartkami. Jednak dalsza część odnośnika, po domenie .pl, powinna wzbudzić podejrzenia. Poniżej przykłady fałszywych odnośników:

http://www7.kartki.onet.pl-ref97610/(ucięte).html

http://www7.kartki.onet.pl-token94731296/(ucięte).html

http://www7.kartki.onet.pl.taskid7173/(ucięte).html

Prawdziwy odnośnik z serwisu Kartki Onet.pl wygląda następująco:

http://kartki.onet.pl/47018445-151447-(ucięte).html

Przy okazji tej sprawy warto jeszcze raz przypomnieć internautom, że święta to idealny okres dla przestępców, którzy coraz sprawniej posługują się wyrafinowanymi socjotechnikami i w swojej działalności bezwzględnie wykorzystują wszelkie okazje. Należy zatem podwoić naszą czujność i z dystansem podchodzić nie tylko do zakupów online, czy internetowych kontaktów z obcymi, ale również ze znajomymi, których komputery mogą przecież być zainfekowane i wykorzystywane bez ich wiedzy.

Jedną z najpopularniejszych metod łapania ofiar w internecie jest podsyłanie odnośników do specjalnie spreparowanych stron, które mogą zawierać m.in. szkodliwe programy. Dlatego też warto zabezpieczyć się przed potencjalnym zagrożeniem korzystając z programów bezpieczeństwa, jak antywirusy, antyspyware, zapory sieciowe, a także innych narzędzi, dostępnych często za darmo online. Jednym z nich jest LinkScanner, dzięki któremu można sprawdzić, czy pod danym adresem nie znajduje się wirus lub innego rodzaju złośliwe oprogramowanie.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E