Zatrzyj po sobie ślady w wyszukiwarce
Obawiasz się o swoją prywatność podczas przeszukiwania zasobów internetu? Wystarczy od dziś korzystać z wyszukiwarki Ask.com, która udostępniła właśnie AskEraser, narzędzie wspierające anonimowość internautów, by nie pozostawiać po sobie więcej śladów online.
reklama
Anonimowość w internecie to mit i nie trzeba nawet specjalnie się starać, by zostać zidentyfikowanym. Udowodnili m.in. dziennikarze CNET, kiedy półtora roku temu, na podstawie opublikowanych przez AOL danych dotyczących wyszukiwania w internecie, zidentyfikowali kilka osób oraz ich aktualne zainteresowania.
Sytuacja ta nie podoba się wielu użytkownikom internetu i coraz częściej podnoszona jest na forum publicznym, także przez regulatorów, takich jak Komisja Europejska. Kilka miesięcy temu KE ostrzegła Google, że zbyt długa retencja danych pochodzących z historii wyszukiwań może łamać prawo obowiązujące w krajach wspólnoty. Gigant wyszukiwania szybko skrócił czas przechowywania danych do 18 miesięcy.
Jednakże obserwując historię wyszukiwań danej osoby w takim czasie nadal można się wiele o niej dowiedzieć, a nawet ją zidentyfikować. Pełną anonimowość zapewnia brak danych, a tego nie oferował do tej pory żaden z liczących się producentów silników wyszukiwarek.
Ask.com zapowiadała wprowadzenie specjalnego narzędzia w lipcu br., ale udostępniła je dopiero dziś, 11 grudnia 2007 r. Odnośnik do AskEraser umieszczony jest w prawym górnym rogu strony wyszukiwarki. Kliknięcie w ten napis powoduje włączenie czyściciela danych - oznaczone na czerwono słowo "On" informuje, że od tej pory historia wyszukiwania oraz wszelkie dane użytkownika takie, jak adres IP, identyfikator użytkownika oraz tekst zapytań zostaną usunięte z serwerów Ask.com.
Oczywiście w każdej chwili można wyłączyć AskEraser klikając na widoczny obok "On" napis "Off". Na razie "strażnik prywatnośći" działa dla użytkowników z Wielkiej Brytanii oraz USA, ale jak zapowiada producent Ask.com w roku 2008 będzie miał zasięg globalny. Firma zapowiedziała ponadto skrócenie retencji danych do 18 miesięcy.