Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

TP SA do podziału? Wyraź swoją opinię

10-10-2007, 17:42

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) postanowił rozważyć możliwość wprowadzenia w Polsce funkcjonalnego, bądź strukturalnego podziału dominującego operatora - czytamy na stronach Urzędu. Regulator sądzi, że byłoby to uzasadnione, ale prosi jeszcze o nadsyłanie opinii w tej sprawie.

robot sprzątający

reklama


UKE opublikował na swoich 19-stronicowy dokument, który stanowi ocenę możliwości wdrożenie w Polsce nowego środka, jakim jest funkcjonalna separacja. W dokumencie tym można poczytać o doświadczeniach innych Państw Członkowskich w UE, a także o obecnym stanie prawnym w Polsce.

W podsumowaniu dokumentu zaznaczono, że funkcjonalna separacja musi być poprzedzona dokładnymi analizami rynku. Dalej czytamy, że w tej chwili analizy czterech rynków zostały już zakończone i wszystkie wykazały, że TP jest przedsiębiorcą dominującym (chodzi o rynek rozpoczynania połączeń, zakańczania połączeń, dostępu do lokalnej pętli abonenckiej oraz dostępu szerokopasmowego).

Czym jest funkcjonalna separacja?

Funkcjonalna separacja polega na utworzeniu w ramach struktury organizacyjnej przedsiębiorcy zintegrowanego pionowo, odrębnej jednostki odpowiedzialnej za sprzedaż usług i produktów hurtowych związanych z dostępem do infrastruktury telekomunikacyjnej. Taka odrębna jednostka jest zobowiązana do stosowania równych warunków w odniesieniu do własnej jednostki detalicznej i innych przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Ma zresztą do tego bodźce komercyjne.

Podział funkcjonalny należy odróżnić od podziału strukturalnego, który polega na prawnym wydzieleniu jednostki odpowiedzialnej za sprzedaż usług hurtowych.

UKE prosi o opinie

W komunikacie na stronie UKE czytamy, że Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozważa wprowadzenie "separacji funkcjonalnej, bądź strukturalnej". Już wcześniej pisaliśmy o tym, że wprowadzenie separacji funkcjonalnej jest możliwe za zgodą KE, a ostatnio za tym środkiem opowiedziała się Europejska Grupa Regulatorów.

W opublikowanym dokumencie czytamy jednak, że nie wszystkie konieczne analizy zostały zakończone. Urząd zaprasza też do do przedstawiania opinii w powyższym zakresie. Można je nadsyłać do dnia 12 listopada 2007 r. na adres:

Urząd Komunikacji Elektronicznej
ul. Kasprzaka 18/20
01-211 Warszawa

oraz w formie elektronicznej na adres e-mail: fs [at] uke.gov.pl

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Awantura o logo Google

Źródło: UKE